Аржентинците с активи над 2,3 милиона долара, около 12 000 души, ще трябва да платят около 3 процента за регистрираните си активи в страната и над 5 процента за активите си в чужбина. Правителството се надява да събере около 3 милиарда долара по този начин, а парите ще помогнат и за финансиране на стипендии и социални помощи. През декември аржентинският Сенат с 42 гласа "за" и 26 "против" прие еднократен данък, наречен "данък за милионери", като част от мерките за борба с пандемията. Опозицията разкритикува внесената от лявоцентристкия президент мярка, наричайки я "конфискация". Също така бяха изразени опасения, че данъкът може да стане постоянен.
Но страната беше силно засегната от пандемията, която задълбочи и без това високите нива на бедност. Почти 40% от населението на страната живее под прага на бедността, докато равнището на безработица е 11%.
В годишния доклад на левичарската Oxfam International (група от 20 НПО-а, създадена 1995 г.) за икономическото неравенство се посочва, че Аржентина показва пътя към прогресивно данъчно облагане на богатите като ключ към справедливото възстановяване от настоящата криза.
"Данък върху свръхпечалбите, спечелени от корпорации по време на пандемията на коронавируса, може да генерира 104 милиарда долара - достатъчно, за да осигури защита за безработица на всички работници и финансова подкрепа за всички деца и възрастни хора в най-бедните страни", се казва в доклада, който на практика проповядва примитивно социалистическо ограбване на активните и предприемчивите под лозунги за равенство и справедливост.
Източник: Reuters