Володимир Зеленски пред Г-20: За да се сложи край на войната, Руската федерация трябва да изтегли окупационните си сили, да изплати обезщетение за щетите, нанесени на Украйна и да потвърди териториалната цялост на страната ни

Зеленски призова за свикване на международна конференция, която да "укрепи ключовите елемент от следвоенната архитектура за сигурност" и да попречи на Русия да повтори агресията си

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Пресслужба на Президента на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски, който говори чрез видеовръзка пред лидерите на индустриалните държави, събрали се за срещата на върха на Г-20 в Индонезия, призова за прекратяване на войната, която Русия води в Украйна.

 

"Убеден съм, че сега е моментът, в който разрушителната война на Русия трябва и може да бъде спряна. Това ще спаси хиляди животи", казва Зеленски във видеопосланието си. Зеленски заяви обаче, че войната трябва да приключи "справедливо и въз основа на Устава на ООН и международното право". "Няма да позволим на Русия да чака и да увеличава силите си...", закани се пред световните лидери Зеленски.

 

Президентът подчерта, че за да се сложи край на войната, Руската федерация трябва да изтегли окупационните си сили, да изплати обезщетение за щетите, нанесени на Украйна и да потвърди териториалната цялост на страната ни.

 

Той се обърна към лидери като президента на САЩ Джо Байдън и китайския лидер Си Дзинпин, но уточни, че обръщението му не се отнася за Русия. На срещата не присъства президента на Русия Владимир Путин, а страната му е представена от външния министър Сергей Лавров.

 

"Не може да има никакво оправдание за ядрен шантаж", добави той, като специално благодари на Групата на 19-те за изясняването на тази позиция, с изключение на Русия. Зеленски призова за възстановяване на безопасността в Запорожската атомна електроцентрала, за ограничаване на цените на руските енергийни източници и за разширяване на украинската инициатива за износ на зърно.

 

Украинският президент също така призова за освобождаването на всички украински военнопленници. Президентът също така призова за свикване на международна конференция, която да "укрепи ключовите елемент от следвоенната архитектура за сигурност" и да попречи на Русия да повтори агресията си.

Още от "Светът"

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

"Джерусалем пост": Катар е представил на Израел и "Хамас" предложение за примирие, основано на плана на Стив Уиткоф

В същото време министърът по стратегическите въпроси на Израел Рон Дермер е провел разговори с висши американски служители относно идеи за прекратяване на конфликта в ивицата Газа и планиране на следвоенния период

Прочетете повече прочетете повече

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени