Всеки шести младеж в ЕС е изгубил работата си заради последици върху икономиката от пандемията от Covid-19

За специфични мерки срещу младежката безработица призовават от Европейската конфедерация на профсъюзите

Всеки шести младеж в ЕС е изгубил работата си заради
Всеки шести младеж в ЕС е изгубил работата си заради Източник: The Week

Всеки шести младеж в Европейския съюз (ЕС) е загубил работата си заради икономическите последици от COVID-19, съобщават от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП).

Според данните, цитирани от КНСБ, през септември 2020 г. равнището на безработица сред младежите в ЕС е 17,1% и е нараснало значително в няколко страни. Сред тях са Испания (40,5%), Италия (29,7%), Франция (19,6%). В България процентът на безработните младежи е 18,3%.

"Кризата с COVID-19 влоши положението на младите хора, които не са заети, не се образоват или обучават. Броят им, особено в страни като Италия, Гърция, България и Румъния, се увеличава. Това включва най-уязвимите хора, изложени на висок риск от маргинализация, бедност и трайно изключване от заетостта", пишат още експертите. Кризата засяга особено работниците в "нестандартни форми на заетост", като например работа на непълен работен ден или временна заетост. Често те не отговарят на условията за отпуск по болест, обезщетения за безработица или схеми за защита. 

Европейската комисия признава, че младежта в евросъюза е една от най-тежко засегнатите от пандемията и призовава системите за социална защита да се насочат и към младите хора. Все още не е ясно каква част от средствата за икономическо възстановяване от 750 милиарда евро ще бъдат инвестирани в младежта, посочват от ЕКП. Конфедерацията апелира за възстановяване на младежката заетост и предлага социалните партньори да бъдат включени в разработването, наблюдението и оценката на националните планове за възстановяване, както и включването на младежките структури на синдикатите в процеса на оформяне на европейски и национални планове за възстановяване. Според ЕКП трябва да се разработят специфични мерки за възстановяване на работните места на младежи и работници в нестандартни форми на заетост, така че да имат достъп до социална защита. ЕКП насърчава всички държави-членки да разработят специфични мерки за борба с младежката безработица и несигурното навлизане на пазара на труда и да осигурят реално възстановяване на заетостта.

Още от "Светът"

Украйна може в крайна сметка да се наложи да преговаря с Русия, каза представител на украинското разузнаване

Дори и да успее да изтласка руските сили обратно към границите - все по-далечна перспектива - това няма да сложи край на войната, цитира го сп. "Икономист"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени