Защо Русия провежда шпионска операция в Колумбия

Шпионажът е фундаментална част от руската геополитическа стратегия. Днес интересът на Русия се разпространява върху Колумбия и цяла Латинска Америка, пише колумбийското издание "Semana"

Защо Русия провежда шпионска операция в Колумбия
Защо Русия провежда шпионска операция в Колумбия

Скорошното изгонване на двама руски дипломати от Колумбия заради шпионаж не е единичен случай. За да се разбере значението на този акт е нужно да се анализира историческия контекст.

Русия води геополитическа игра в Латинска Амерка, опитвайки се да разшири своето присъствие в региона, за да противостои на Съединените щати. Целта й е, докато се възползва от съществуващите в региона социални и икономически напрежения, изострили се след пандемията от коронавирус, да прокара своите интереси.
Постепенното завръщане на Русия в Латинска Америка започна по време на управлението във Венецуела на Уго Чавес. Първоначално то се осъществяваше чрез заеми и продажба на оръжие и военно оборудване. Този алианс се оформи в момент, когато отношенията на Чавес със САЩ се влошаваха, причина за което беше враждебната реторика срещу Съединените щати на венецуелския лидер и подкрепата му за Фидел Кастро. Във Венецуела Русия видя не само правителство със сходни интереси, но така също страна с огромни нефтени богатства, обусловени от най-големите в света нефтени запаси. Москва провидя в изграждането на този съюз възможност да създаде на територията на Венецуела мощна база за разпространението в региона своите интереси, както направи това с Куба половин век преди това. През 2006 г. Русия и Венецуела подписаха споразумение за продажбана н аКаракас на въоръжение за сумата от 2,6 млрд. долара. През 2009 г. Венецуела получи танкове Т-72 и ЗРС С-300, които по това време бяха доста модерни за времето си. При управлението на Николас Мадуро този алианс укрепна и продължи своето съществуване.

ГРУ-Главно разузнавателно управление на ГЩ на РА
ГРУ-Главно разузнавателно управление на ГЩ на РА

Русия поддържаше и други леви диктатури в региона, в това число държави от т.н. Клуб „Боливар“ като Никарагуа начело с Даниел Ортега, Боливия, начело с Ево Моралес и Еквадор, начело с Рафаел Кореа.
Джон Кели, бивш професионален военен, а сега шеф на администрацията на Белия дом, през 2015 г. заяви пред американския Сенат, че „от 2008 г. Русия систематично увеличава своето присъствие в Латинска Америка със средствата на пропагандата, продажбата на оръжие, военна техника и чрез разширяване на външната търговия. По време на управлението на Владимир Путин ние видяхме явно завръщане към методите на студената война. В рамките на своята глобална стратегия Русия използва проекцията на сила, за да подкопае правителството на САЩ и да ерозира американското влияние в Западното полукълбо“.
Русия протегна ръце към най-различни страни, в опит да прокара своята стратегия за глобалн овлияние. През 2018 г. САЩ изгониха заради шпионска дейност 60 руски дипломати, което доведе до закриване на руското консулство в Сиатъл. В началото на 2020 г. в Италия беше задържан френски офицер, обвинен в шпионаж и беше привлечен към наказателно отговорност. Бурлин също изгони руски шпиони заради убийството на бившия чеченски полеви командир Зелимхан Хангошвили, потърсил политическо убежище в Германия и преселил се там, след като през 2015 г. беше станал обект на покушение в Грузия. На 9 декември т.г. Колумбия изгони двама руски дипломати заради шпионаж. Скоро след това стана известно, че поради същата причина и Холандия е поискала да се приемат аналогични мерки срещу дипломатически служител в руското посолство в Хага.

СВР-Служба за външно разузнаване на Русия
СВР-Служба за външно разузнаване на Русия

Руските планове срещу Коумбия имат своите корени в разбирането, че ако успее да обърне политическата ситуация в Колумбия, то Вашингтон ще инкасира голяма загуба и ще се увеличи заплахата към САЩ. Основният извод е, че намесата на Русия в Колумбия се извършва по една и съща схема, която се прилага в мног острани, с прилагането на сходи техники. Може да се прогнозира, че заплахата от руските шпиони в страната и  района ще се съхрани, а обществеността в Колумбия знае много малко за истинските мотиви на Москва и за тази игра на премерване на силите, на шпионски активности и геополитически интереси.

Източник: Semana
https://www.semana.com/mundo/articulo/el-espionaje-ruso-en-contexto-historico/202006/

Още от "Светът"

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени