Засилва се недоволството в Русия от хаотичната частична военна мобилизация, която има за цел да осигури 300 хиляди резервисти за "специалната военна операция" в Украйна, отбелязва Ройтерс в свой материал по темата.
Главният редактор на руската държавна телевизия RT Маргарита Симонян, която е твърд поддръжник на Кремъл, изрази днес гняв, че въоръжените сили изпращат повиквателни до грешни хора. "Съобщено беше, че може да бъдат набирани редници до 35-годишна възраст, а се изпращат повиквателни на 40-годишни. Вбесяват хората, сякаш нарочно или от злоба. Като че ли (повиквателните) са били изпратени от Киев", написа Симонян в Телеграм.
Критиките от страна на официални поддръжници на Кремъл са нещо почти безпрецедентно в Русия от началото на инвазията в Украйна преди седем месеца. В друг рядък публичен признак за проблеми, руското министерство на отбраната съобщи днес, че заместник-министър Дмитрий Булгаков, който е отговарял за логистиката, е сменен, за да заеме друг пост. Комюникето не съдържаше подробности.
Обявената в сряда първа мобилизация в Русия от Втората световна война, за да бъде подкрепена буксуващата "специална военна операция" в Украйна, накара много мъже в наборна възраст да заминат бързо за чужбина и предизвика безпокойство сред населението като цяло. Над 1000 души бяха задържани при протести.
Формално в Русия има милиони мъже, служили в казармата, и резервисти. Публикуваният в сряда указ за частична мобилизация не съдържа критерии на кои от тях може да бъде изпратена повиквателна. Представители на властите казаха, че са необходими 300 хиляди войници, като ще бъде даван приоритет на хора, които имат военен опит и специфични умения. Кремъл отрече твърденията на две базирани в чужбина руски медии - "Новая Газета Европа" и "Медуза" - че реалната цел е да бъдат осигурени над 1 милион човека.
От много места в Русия обаче идват съобщения, че са били изпратени повиквателни на мъже без военен опит или преминали наборна възраст. Вчера руското министерство на отбраната обяви, че няма да бъдат мобилизирани специалисти в областта на новите технологии, банкери и журналисти в държавните медии. Това предизвика особено силно недоволство сред етническите малцинства в отдалечени, икономически бедни региони в Сибир, които отдавна осигуряват диспропорционално голям дял от професионалните войници в редиците на руската армия.
От сряда се извиват дълги опашки от автомобили по границите на Русия с Монголия, Казахстан, Финландия и Грузия. Мнозина са уплашени, че руските власти власти може да им забранят да напускат страната. Кремъл на свой ред определи съобщенията за масово заминаване като преувеличени.
Бившият президент на Монголия Цахиагийн Елбегдорж, понастоящем председател на Световната монголска федерация, обеща топло посрещане на онези руснаци, които бягат от военна служба, и директно се обърна къмВладимир Путин с призив да сложи край на войната. Монголските народи в Русия "са използвани чисто и просто като пушечно месо", каза във видеопослание Елбегдорж, сложил лент а в жълто и синьо - цветовете на украинското знаме.
"Днес вие бягате от бруталност, жестокост и вероятно от смъртта. Утре ще започнете да бягате от вашата страна заради диктатурата", обърна се той към бурятите, тувинците и калмиките- монголски етноси в Русия.
Частичната военна мобилизация и организираните набързо т. нар. референдуми за присъединяване към Руската федерация на окупираните украински територии дойдоха на фона на бързо напредващата украинска контраофанзива, при която бяха отвоювани райони в североизточната Харковска област.
Антивоенната група "Весна" призова в социалните мрежи за нови протести тази вечер, след като над 1300 демонстранти бяха задържани в 38 руски града в сряда по данни на независимата мониторингова група "ОВД-Инфо".