Зелена светлина за удари с британски ракети Storm Shadow дълбоко в Русия

Съединените щати оттеглиха възраженията

Крилата ракета Storm Shadow
Крилата ракета Storm Shadow Източник: Warfiles

Позволявайки удари с американски ракети по обекти дълбоко в руска територия, Вашингтон очевидно вече е дал подобно съгласие и на британците. Предпазливите изявления на Лондон се обясняват просто с традиционното желание да се даде официално потвърждение след използването на оръжия на бойното поле, пише The Times.

 

След като на 17 ноември се появиха съобщения, че президентът на САЩ Джо Байдън е дал зелена светлина за удари дълбоко в руска територия с американски ракети ATACMS, британският премиер Киър Стармър се опита да избегне въпросите дали подобно разрешение ще бъде получено за ракетите Storm Shadow. Те използват американски навигационни данни по време на полета, но Стармър отказа да навлезе в "оперативни подробности".

 

На 19 ноември Стармър отхвърли предпазливостта и започна да намеква, че използването на ракети Storm Shadow за удари с голям обсег срещу Русия е само въпрос на време.

 

"Трябва да предоставим на Украйна всичко необходимо толкова дълго, колкото е необходимо, за да спечели тази война. Но няма да навлизам в оперативни въпроси", повтори той, "защото в този случай ще има само един победител – Путин". Промяната във формулировката е умишлена, обясниха висши правителствени служители пред The Times, като дадоха ясно да се разбере, че американците са оттеглили предишните си възражения срещу използването на ракети Storm Shadow.

 

Ракета Storm Shadow
Ракета Storm Shadow Източник: Wikipedia



При встъпването си в длъжност като министър-председател в началото на юли Стармър веднага даде да се разбере, че Украйна "трябва сама да реши как да използва (ракети с голям обсег) за отбранителни цели". Впоследствие реториката му стана по-предпазлива, тъй като Джо Байдън не се съгласи да разреши удари не само от ATACMS, но и от Storm Shadow.

 

Съобщението за решението на Байдън за ATACMS се появи, докато Стармър се готвеше да лети до Рио де Жанейро за срещата на върха на Г-20. В Лондон вече знаеха за това решение, което беше взето три дни по-рано, но не очакваха, че то ще стане известно толкова бързо, пише The Times.

 

Журналистите летяха с премиера в самолета и той нямаше как да се измъкне от въпросите за Storm Shadow. Тъй като все още няма официално потвърждение за ATACMS, Стармър, след консултация със съветници, каза, че не е готов да коментира тази тема.

 

Високопоставен правителствен източник е заявил пред The Times, че премиерът винаги е заемал ясна позиция и през последните месеци е убеждавал Вашингтон, че на Украйна трябва да се даде възможност да използва ракети за самоотбрана по свое усмотрение.

 

Повратната точка за Байдън, според източник от британското външно министерство, е решението на Русия да включи севернокорейски войници във войната. Във Вашингтон това се счита за "сериозна ескалация". Лондон скоро чака официално разрешение от САЩ да използва Storm Shadow, особено след като Украйна вече удари първия ATACMS.

 

Всъщност правителството е недоволно от това как се е развила ситуацията около ракетите, казват източници пред The Times. Месеците на обществена дискусия доведоха до загубата на всеки елемент на изненада. Преди това Обединеното кралство, за да увеличи максимално ефекта, обяви използването на ракети Storm Shadow, след като те поразиха цели.

 

"Американците и ние го превърнахме в шум, а не трябва да бъде така", каза лорд-адмирал Уест, лейбърист, пред The Times. Източник от Даунинг стрийт обясни: "Има много добри оперативни причини, поради които трябва да бъдем внимателни в това, което казваме. Последното нещо, което искаме, е да дадем на Путин стратегическо предимство на бойното поле".

Още от "Светът"

Казусът със страховитите германски ракети Taurus се обръща - в Бундестага се оформя мнозинство за изпращането им в Украй

Според лидера на парламентарната фракция на СвДП Кристиан Дюр, Германия трябва да последва примера на САЩ, като позволи удари с голям обсег срещу Русия

Прочетете повече прочетете повече

Повече от половината от оръжията, намерени в терористите от "Хизбула", са руски

Наличието на ракети с малък обсег като "Корнет" е от решаващо значение за "Хизбула", което й позволява да проведе по-ефективна кампания срещу Израел, отколкото "Хамас" в ивицата Газа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени