Зеленски благодари на лидерите на Великобритания, Канада, Германия и Турция за категоричната подкрепа (ВИДЕО)

Русия я чакат нови санкции, а на Украйна бе обещана сериозна подкрепа и помощ

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски проведе поредица телефонни разговори през изминалия ден с различни чуждестранни лидери в момент, когато Москва изглежда готова да анексира част от територията на Украйна. След това във видеообръщение украинският държавен глава благодари на съюзниците за подкрепата.

 

Зеленски имаше разговори с лидерите на страни като Великобритания, Канада, Германия и Турция, в които той поиска увеличаване на военната помощ и затягане на санкциите срещу Москва след референдумите в четирите частично окупирани области на Украйна, които Киев и Западът заклеймиха като незаконни и фиктивни.

 

"Благодаря и на четирима ви за ясната и категорична подкрепа. Благодаря на всички ви за разбирането към нашата позиция", заяви Зеленски в традиционното си вечерно видеообръщение към нацията. "Украйна не може и няма да толерира никакви опити на Русия да отнеме която и да било част от нашата земя".

 

САЩ обявиха, че заедно със съюзниците и партньорите работят по налагането на тежки икономически санкции на Москва, а Европейската комисия от своя страна също предложи срещу Русия да бъдат въведени нови ограничителни мерки.

 

След разговора с британския премиер Лиз Тръс Зеленски написа в Туитър, че "отбранителната и финансовата помощ за Украйна трябва да бъдат увеличени" в отговор на действията на Москва.

 

В този с германския канцлер Олаф Шолц украинският президент спечели обещание, че финансовата, политическата и хуманитарната помощ за Киев от Берлин няма да намалее.

 

Шолц добави, че Германия ще продължи да подкрепя Украйна в защитата на суверенитета и териториалната ѝ цялост, включително чрез оръжейни доставки, заяви германски правителствен ръководител.

Още от "Светът"

Тръмп заяви, че САЩ ще се намесят, ако Иран продължи да потушава с насилие мирни протести

По-рано днес Асошиейтед прес предаде, че разрастващите се протести, предизвикани от влошаващото се икономическо положение на Иран, са обхванали и селските райони на Ислямската република

Прочетете повече прочетете повече

Още две системи "Пейтриът" са разположени за защита на украинските градове и критична инфраструктура

Министерството на отбраната отбелязва, че Patriot е способен да поразява широк спектър от въздушни цели, особено аеродинамични и балистични, включително високоскоростни

Прочетете повече прочетете повече

САЩ съобщиха за нови удари по плавателни съдове, превозващи наркотици, бяха убити още петима трафиканти

САЩ бяха нанесли във вторник удари по три плавателни съда в международни води по подозрения в превоз на наркотици, обяви по-рано вчера Южното командване на американската армия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени