Зеленски: Няма да приемем мирно споразумение между САЩ и Русия, постигнато без участието на Украйна

Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас направи паралел на ситуацията с Мюнхенското споразумение, с което е ратифицирано анексирането на част от Чехословакия от Хитлер

Зеленски на посещение в Хмелницката АЕЦ
Зеленски на посещение в Хмелницката АЕЦ Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Киев няма да приеме никакви двустранни преговори между САЩ и Русия за мир в Украйна, които ще се проведат без участието на украинците. Президентът Володимир Зеленски каза за това пред репортери по време на посещение в АЕЦ "Хмелницки", съобщи УНИАН.

 

По-специално, президентът беше попитан как се чувства от факта, че президентът на САЩ Доналд Тръмп първо разговаря с руския диктатор Путин, а след това с него. Държавният глава заяви, че американският лидер знае позицията си.

 

"Наистина вярвам, че на първо място приоритет е Украйна. Имаме война и Путин е срещу нас", каза Зеленски.

 

 "Важното днес е, че нищо не се случва спрямо плана на Путин, в който той прави всичко възможно да направи преговорите си двустранни" със САЩ", заяви още украинският президент пред репортери.

 

Всяко споразумение за постигане на мир в Украйна, договорено зад гърба на украинците и европейците, е обречено на неуспех, предупреди днес в Брюксел ръководителят на европейската дипломация Кая Калас, цитирана от Франс прес.

 

"Нито едно споразумение (постигнато) зад гърба ни няма да проработи, всяко споразумение ще се нуждае и от участието на Украйна и Европа", заяви тя пред журналисти при пристигането си в централата на НАТО. "Всяко бързо решение е една мръсна сделка, което вече видяхме, например в Минск", увери Калас. Споразуменията от Минск, подписани преди 10 години, доведоха до прекратяване на огъня в Украйна, което беше многократно нарушавано до инвазията на Русия в страната през февруари 2022 г., посочва АФП.

Тази "стратегия на умиротворяване", която е сравнима с това, което се случи с Чехословакия, "не работи", каза още Калас, като изрази съжаление за отстъпките, направени пред Москва още преди началото на преговорите.

"Мисля, знаете, че ако искаме да правим сравнения, паралелът, който можем да направим, е с 1938 г.", добави тя. През тази година французите, италианците и британците ратифицираха анексирането на част от Чехословакия от Хитлер с Мюнхенското споразумение. Повтаряйки критиките на германския канцлер Олаф Шолц, Калас разкритикува и преговорната стратегия на президента на САЩ Тръмп. "Защо им даваме всичко, което искат, още преди преговорите да са започнали?", запита шефката на европейската дипломация.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че присъединяването на Украйна към НАТО след евентуално мирно споразумение между Киев и Москва "не е реалистично", както и връщането на страната към границите отпреди 2014 г.

Още от "Светът"

Прекратяването на огъня в Украйна е нереалистично, заяви постоянният представител на Русия в ООН

Говорейки в Ню Йорк, Небензя заяви, че провалът на ограниченото прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура показва, че по-широко примирие в момента не е възможно

Прочетете повече прочетете повече

The Telegraph: Великобритания ще подкрепи Германия в изпращането на ракети Taurus в Украйна

Новината идва след като бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц повтори, че ще предостави на Украйна така желаните крилати ракети, ако този ход бъде координиран с европейските партньори

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени