Зеленски работи по създаването на "коалиция за изтребители" и иска Берлин да се присъедини

Заедно с нашите партньори ние сме за това Русия да бъде подведена под отговорност, заяви германският канцлер Шолц

Зеленски и Шолц
Зеленски и Шолц Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски иска от Германия да подкрепи страната му, като се присъедини към коалиция за доставка на модерни изтребители.. Украйна работи по "създаването на коалиция за изтребители", заяви днес Зеленски на среща с канцлера Олаф Шолц в канцлерството в Берлин.

 

"За Украйна е много важно да координираме усилията си", каза Зеленски. Понастоящем Русия има превес на силите във въздушното пространство на Украйна - ситуация, която трябва да се промени, каза Зеленски.

 

Шолц не се ангажира с конкретния въпрос като заяви, че Германия е доставила на Украйна голямо количество оръжия и ще продължи да го прави. Той заяви, че Берлин се "концентрира" върху снабдяването на Украйна със системи за противовъздушна отбрана.

 

Германска съвременна ПВО зенитна система IRIS-T
Германска съвременна ПВО зенитна система IRIS-T Източник: Försvarsmakten

Канцлерът посочи, че Западът ще търси наказание за действията на Русия в Украйна Шолц допълни на съвместната пресконференция със Зеленски, че  Германия заедно с партньорите си ще се опита да потърси отговорност от руската страна за действията й в Украйна. "Заедно с нашите партньори ние сме за това Русия да бъде подведена под отговорност", заяви Шолц.

 

Канцлерът заяви, че конфликтът в Украйна "има огромни геополитически последици". Той припомни, че Германия е приела повече от 1 млн. украински бежанци. Зеленски изрази готовността страната му да обсъжда идващи отвън предложения за мир, за да се сложи край на пълномащабната инвазия на Русия, но посочи, че  тези предложения трябва да се основават на собствената позиция на Киев и на мирен план.

 

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon Източник: Pinterest

За пореден път украинският президент изрази увереност в постигането на успех на толкова прехвалената контраофанзива срещу руските сили. Той изрично подчерта, че по време на офанзивните си действия украинските войски няма да атакуват руска територия, а ще освобождават своята.

 

Украйна е готова за мир, но това не може да означава замразяване на конфликта и приемане на споразумение под диктата на Русия, посочи германският канцлер.

 

"Русия трябва да изтегли войските си, нещата няма да се получат по никакъв друг начин”, подчерта Шолц. Канцлерът също така посочи, че Германия ще продължи да оказва военна и хуманитарна помощ на Украйна и отбеляза, че от началото на войната Берлин е предоставил на Киев подкрепа на стойност 17 млрд. евро, предаде ДПА.

 

Източник: БТА

Още от "Светът"

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

"Джерусалем пост": Катар е представил на Израел и "Хамас" предложение за примирие, основано на плана на Стив Уиткоф

В същото време министърът по стратегическите въпроси на Израел Рон Дермер е провел разговори с висши американски служители относно идеи за прекратяване на конфликта в ивицата Газа и планиране на следвоенния период

Прочетете повече прочетете повече

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени