Жозеп Борел: България трябва да е по-гъвкава по въпроса за разширяването на ЕС към Западните Балкани

По-рано тази седмица 27-те лидери от ЕС обещаха бъдещо членство на шестте западнобалкански страни, без да посочват дата

Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел Източник: EC

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че България би трябвало да бъде по-гъвкава по въпроса за разширяването на ЕС към Западните Балкани, предаде Ройтерс.

 

Агенцията отбелязва, че България се противопоставя на присъединяването на Република Северна Македония към съюза поради езиков спор.

 

"Мисля, че България трябва да прояви повече гъвкавост по този проблем, който блокира началото на преговорите", заяви Борел на проява в Мадрид, цитиран от БТА.

 

По-рано тази седмица 27-те лидери от ЕС обещаха бъдещо членство на шестте западнобалкански страни, затвърждавайки обещание, дадено за първи път преди 18 години, посочва Ройтерс.

 

Те обаче пренебрегнаха призивите 2030 година да бъде посочена като целева дата за присъединяване на шестте държави от Западните Балкани.

Още от "Светът"

Премиерът Желязков: Младото поколение е призвано да участва в усилията, които да превърнат Европа в световен лидер в ино

Главният фокус за Европейския съюз ще остане конкурентоспособността, сигурността и отбраната, европейската социална справедливост, качеството на живот, демокрацията и нашите ценности, изтъкна още министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп отрeче да е знаел за провалената тайна мисия на американски командоси, убили севернокорейски цивилни през 2019 г.

Цивилните изглежда са се гмуркали за лов на ракообразни, когато изненадващо се натъкнали на отряд американски морски "тюлени", които извършвали десант на морски бряг под прикритието на нощта, пише "Ню Йорк Таймс"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени