Английският вариант не заразява вече боледували от COVID

Предишно боледуване пази от реинфекция с британския вариант на коронавируса, има научни публикации за това. Но колективният имунитет трае от "ден до пладне", каза пред bTV доц. Любомира Николаева - Гломб, директор на лаборатория по ентеровируси в НЦЗПБ

Доц. Любомира Николаева-Гломб
Доц. Любомира Николаева-Гломб Източник: bTV

Тя увери още, че одобрените ваксини пазят от новия щам. "Грипът се измести, това вече го наблюдавахме и в южното полукълбо, когато беше техният зимен сезон. В Австралия имаше 10-кратно понижаване на циркулацията на грипен вирус, посочи вирусоложката. Коронавирусът вероятно ще прояви характерната цикличност в разпространението на инфекциозните болести. А доказано досега за семейството на коронавирусите е, че не образуват достатъчно траен имунитет и са възможни инфекции след няколко сезона", подчерта тя. Единственият начин за постигане на колективен имунитет е ваксинацията. При преболедуване се получава в голяма част от населението, но той трае "от ден до пладне", защото постоянно се раждат нови хора, които са податливи на вируса", обясни експертът. Но според нея няма дефинитивнен отговор от световната научна общност на въпроса ще трябва ли да се ваксинираме през две-три години.

Още от "Здравеопазване"

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Марина" ЕАД – гр. Варна

Екипаж от състава на Военновъздушните сили на Българската армия  със самолет "Спартан", изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на два медицински екипа от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени