Аркади Шарков: Между 70 и 80% българинът доплаща за лекарства. 1 млн. отпадат от терапия

" Години българското здравеопазване е поставено в ъгъла и не е било фокус на инвестиции", казва той

Икономистът Аркади Шарков
Икономистът Аркади Шарков Източник: bTV

Най-сериозните диспропорции, когато става дума за достъпа до здравеопазване, са в ценовата част. Скоростта на достигане до лекар - общопрактикуващ, специалист или лечебно заведение, се случва в рамките на два - три дни, което е изключително бързо.

 

Така в студиото на "Здравей, България" Аркади Шарков коментира съвместно изследване на агенция "Тренд" и Експертния клуб за икономика и политика, свързано с достъпа ни до здравеопазване.

 

"Големите проблеми обикновено са с цената. С нея проблемите, от една страна, са защото години българското здравеопазване е поставено в ъгъла и не е било фокус на инвестиции по отношение то да бъде основна структуроопределяща сфера и функция на държавата.

 

Вследствие на което цените в здравеопазването изостават с над пет пъти останалите в икономиката. Инфлацията действа още по-ускорително на тези диспропорции", уточни Шарков.

 

Той посочи, че става въпрос за регламентирани доплащания. "Между 70 и 80% българинът доплаща за лекарства. На въпрос в изследването дали се е налагало на хората да отпадат от терапия - 20% заявяват отговарят положително.

 

Защото не могат да си я платят. Срещу тези 20% стоят един милион души. Това са именно хората в групите над 50-годишна възраст", подчерта здравният икономист.

Още от "Здравеопазване"

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Марина" ЕАД – гр. Варна

Екипаж от състава на Военновъздушните сили на Българската армия  със самолет "Спартан", изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на два медицински екипа от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени