Чакаме през януари втория хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздух

Има проблем с производството на компоненти и на части, заради това се забавят хеликоптерите

Медицински хеликоптер
Медицински хеликоптер Източник: Пресцентър на МЗ

32 мисии е осъществил досега Центърът за спешна медицинска помощ по въздух. Първата мисия беше на 4 юни. Това заяви в "Денят започва" по БНТ директорът на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух д-р Георги Деянов. В петък той получи наградата лекар на годината за лекарска чест и доблест "Стефан Черкезов".

 

Д-р Георги Деянов обясни, че в началото на 2025 година очакваме следващите два от общо шесте хеликоптера за въздушна спешна помощ. "Има проблем с производството на компоненти и на части, заради това се забавят хеликоптерите. Вторият хеликоптер трябва да дойде през януари, а третият през февруари. Това е последната информация, която имаме от производителя", обясни директорът на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух д-р Георги Деянов.

 

Медикът поясни, че вторият хеликоптер трябва да бъде в базата в Сливен. Тепърва ще търсят персонал за въздушната медицинска помощ. От думите му стана ясно, че по всяка вероятност те ще бъдат назначени като на допълнителна работа в центъра.

 

"Навсякъде не стигат лекарите. Имаме в регионалната база 7 лекари и 6 сестри, това са 4 екипа, които работят само на дневни смени по 12 часа", поясни д-р Деянов.

 

Той разказа, че медиците в Центъра, наред с всички медицински качества, които притежават, трябва да бъдат решителни и уверени, да имат дисциплина и комуникативни способности.

 

"Това са спешни пациенти, които се нуждаят от много бърз транспорт от едно лечебно заведение до друго или от мястото на инцидента до лечебното заведение. Пространството в хеликоптера е много малко и затова екипа вътре няма големи възможности да окаже някаква специфична помощ. Затова той трябва да е много добре подготвен, за да могат по най-бързият начин да бъде транспортиран пациента до лечебното заведение. Може пациентът да изпадне в критично състояние, а в хеликоптера възможностите за реакция са малко, затова може да се наложи на хеликоптера да кацне аварийно и после да се продължи полета. Засега не сме имали такъв случай", каза д-р Деянов.

 

В хеликоптера има само един лекар, медицинска сестра и екипажа.

Още от "Здравеопазване"

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени