Държавата, лекари и пациенти обсъдиха бъдещето на донорството на генетичен материал

Над 200 участници се събраха в Аула "Проф. д-р Александър Чирков" – УМБАЛ "Света Екатерина" за събитието

Държавата, лекари и пациенти обсъдиха бъдещето на донорството на генетичен материал - над 200 участници се събраха в Аула „Проф. д-р Александър Чирков“ – УМБАЛ "Света Екатерина" за събитието
Държавата, лекари и пациенти обсъдиха бъдещето на донорството на генетичен материал - над 200 участници се събраха в Аула „Проф. д-р Александър Чирков“ – УМБАЛ "Света Екатерина" за събитието Източник: ИАМН

Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Насърчаване на местното донорство чрез кампании и стимули, намаляване на зависимостта от чуждестранни донорски банки чрез развитие на национална система за донорство са сред останалите приоритети, които обединиха държавни институции, лекари, реципиенти и донори.

 

Над 200 участници се събраха в Аула "Проф. д-р Александър Чирков" – УМБАЛ "Света Екатерина" за събитието. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Организатори на конференцията бяха Изпълнителна агенция "Медицински надзор” и Фондация ,,Искам бебе", под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултет по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн".

 

Държавата, лекари и пациенти обсъдиха бъдещето на донорството на генетичен материал
Държавата, лекари и пациенти обсъдиха бъдещето на донорството на генетичен материал Източник: ИАМН

През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя на процедурите с донорски генетичен материал. През 2020 г. тези процедури са били 1255, докато през 2023 г. са достигнали 1787, което представлява увеличение с 42% за четиригодишния период. Този ръст показва, че все повече семейства се обръщат към асистираната репродукция и разчитат на донорски генетичен материал като средство за сбъдване на мечтата за дете.

 

"Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566", обясни изпълнителният директор на ИАМН Иванка Динева.

 

Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г. са се родили 355 деца от процедури с донорски яйцеклетки от донори, дарили в лечебни заведения в България, а през 2022 г. – 294. През 2023 г. родените по тази процедура деца са 138, сочат данните.

 

Може би над 12 милиона бебета в света са родени с възможностите на асистираната репродукция, коментира доц. Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ).

 

Първото нещо, което трябва да направим, е да се преборим да има по-голяма осведоменост сред хората, каза председателката на фондация "Искам бебе" – Мария Янева. За това призова и основателят и първи декан на Факултета по обществено здраве на МУ – София - проф. Цекомир Воденичаров. По думите му трябва чрез информационна кампания да създадат условия да се разбере каузата и за възраждането на България като държава на духа.

 

В конференцията участваха някои от най-авторитетните специалисти в областта на репродуктивното здраве, етиката и медицината: Проф. Александрина Воденичарова, дм – Декан на Факултета по обществено здраве на МУ–София, Проф. Цекомир Воденичаров, д.м.н. – Основател и първи декан на Факултета по обществено здраве на МУ–София,  Проф. д-р Бойчо Ланджов – Ректор на Медицински университет – София,  Иванка Динева – Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор",  Доц. д-р Мария Юнакова, дм – Председател на БАСРЗ и специалист по асистирана репродукция,  Проф. д.н. Стоян Ставру – Юрист и философ, доктор по гражданско и семейно право, Доц. д-р Маргарита Станкова – Психиатър и създател на Националната програма за психо-емоционална подкрепа към Фондация "Искам бебе",  Адв. Мария Янева – Председател на Фондация "Искам бебе", Ангел Стойков – Председател на Националното представителство на студентските съвети, Радина Велчева – Основател на Фондация "Искам бебе", Валентина Иванова - член на УС на Фондация "Искам бебе '"

 

Още от "Здравеопазване"

Министър Кирилов издаде заповед за сформиране на работна група за специализациите

В състава на групата са включени представители на Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи

Прочетете повече прочетете повече

Родилното отделение на болницата в Перник отново остана без акушерки

Припомняме, в края на април отделението беше напът да затвори заради недостиг на кадри и невъзможност графикът да бъде запълнен. Тогава на помощ се отзоваха десет акушерки от София

Прочетете повече прочетете повече

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени