Доц. Гломб: Вероятно ще трябва да се реимунизираме срещу Ковид всяка година

Аз не мога да разбера защо се притесняват от ваксините, при положение, че вече няколко милиарда дози са направени, коментира вирусологът

До. Любомира Николаева-Гломб
До. Любомира Николаева-Гломб Източник: БНТ
В Европа, тестването на учениците е абсолютно в ход. Учениците над 12 години нагоре в голямата си част са ваксинирани, независимо от това са тествани два пъти седмично Доктрината "тестиране за да останем в училище" в повечето западни страни е приета, коментира в предаването "Денят започва" по БНТ вирусологът доц. Любомира Николаева Гломб.
 
"Всяка ваксина иска няколко дози. Вирусът е изменчив, по принцип коронавирусите имат нетраен имунитет. Той ще бъде такъв и при ваксинираните, затова трябва непрекъснато да се подклажда и да се държи буден с ваксина", заяви тя.
 
По думите ѝ вероятно ще трябва да се ваксинираме срещу коронавирус може би на година, но ако голяма част от населението е имунизирана, циркулацията на заразата се озапти. Малките деца трябва да бъдат подпомогнати в тестването и това ще стане с учител и родител. По думите ѝ в тестванвето няма абсоюлтно нищо вредно, а от Центъра по заразни и паразитни болести предлагат доброволческа помощ за училищата в първите дни, за да помогнат
 
"По въпроса за антителата ще изкажа своето лично мнение от гледната точка на вирусолог. Когато се вземат решения на национално ниво, обаче, се гледат много мнения. Според мен към момента няма тест, който да каже че тези антитела са неутрализиращи и индивидът, който ги притежава, съответно е в по-малък риск да се зарази или да предаде заразата. Затова и нито една държава още не ги е приела като меродавни"
 
Най-доминиращият вариант на вируса у нас е Делта варианта, но не това трябва да ни притеснява, а броят новозаразени, обясни още доц. Гломб. Тя категорично заяви, че в страната вече няма грип.
 
"Аз не мога да разбера защо се притесняват от ваксините, при положение, че вече няколко милиарда дози са направени, наблюдаваме какви се разултатите от ваксината в продължение на година и половина, описват се нежеланите реакции и те са едно на яколкостотин хиляди, което е нищожно в сравнение с пораженията от боледуването".
 
Тя обясни, че ваксинираният човек може да се зарази, но ще прекара болестта в пъти по-кратко отколкото неваксинирания. Според нея е егоистично да се спасяваме поединично, а ваксинирането спасява животи и позволява всички дейности да вървят в ход.

Още от "Здравеопазване"

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Марина" ЕАД – гр. Варна

Екипаж от състава на Военновъздушните сили на Българската армия  със самолет "Спартан", изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на два медицински екипа от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени