Фармацевтите се договориха с НЗОК за начина на финансиране на аптеките

Аптеките ще получават по 15% от стойността на отпускания медикамент, но не повече от 25 лв.

Аптека
Аптека Източник: Zonanews

 Здравната каса и фармацевтите се разбраха за новите правила за финансиране на аптеките. Те ще влязат в сила със задна дата от първи юли и ще намалят наполовина разходите за обработка на рецепти за безплатни лекарства.

 

"Възнаграждението аптеките ще получават като процент от стойността на отпусните медикаменти и той е 15%. Максимумът е 25 лева на лекарствен продукт", заяви проф. Момчил Мавров, управител на НЗОК.

 

"Доволни сме от споразумението. Това гарантира устойчивост и предвидимост на средствата на здравната каса. тоест, вече заплащането не зависи от това колко рецепти издава лекаря", каза Димитър Маринов, председател на БФС.

Още от "Здравеопазване"

Над 350 специализанти се включиха в проект за недостига на медицински кадри

Най-много са специализантите по Педиатрия – 25, Анестезиология и интензивни грижи и Педиатрични здравни грижи – по 22, както и Детска кардиология и Детска пневмология и фтизиатрия – по 14

Прочетете повече прочетете повече

Д-р Атанас Атанасов поема Изпълнителна агенция "Медицински надзор"

Основен приоритет в работата на новия директор ще бъде засилването на контрола в здравната система, по-бързото реагиране при сигнали на граждани и повишаването на прозрачността в дейността на ИАМН

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени