Германски имунолог обясни връзката СПИН с появата на Омикрон

Вирусът се репликира безспир при слаба имунна система

COVID-19 Омикрон вариант
COVID-19 Омикрон вариант Източник: Zonanews
Все повече се затвърждава съмнението в света, че новият вариант на коронавируса се е родил при човек, болен или носител на ХИВ/СПИН, или пък страдащ от друг вид имунна недостатъчност. Доказателство за това е изненадващият брой мутации при Омикрон - такова е и мнението на водещия германски имунолог, съобщава  ДПА.
 
Генералният секретар на Германското дружество по имунология Карстен Уоцл каза, че това е много вероятно и даде примери с подобни научни открития, публикувани във връзка с други случаи. Вирусът може да се репликира в продължение на седмици у хора с отслабена имунна система, каза Уоцл.
 
"В хода на този процес може да се повтарят изолирани мутации, които да не дават някакви предимства на вируса, но въпреки това могат да продължат да се размножават заради неспособността на имунната система да ги контролира", обясни той. Имунологът добави, че това може да доведе до допълнителни мутации, които в комбинация с други могат да дадат предимство на вируса.
 
В сравнение с оригиналния вариант на новия коронавирус, появил се в Ухан, Китай, Омикрон се характеризира с необичайно голям брой от близо 30 промени само в аминокиселините на шиповидния протеин. Някои от мутациите се свързват с повишеното разпространение на вируса и способността му да избегне имунния отговор, но според Уоцл все още не е ясно какво ще е въздействието именно на тази комбинация от мутации.
 
Много пациенти с ХИВ в Африка не са лекувани адекватно, поради което имунните им системи са значително отслабени, каза експертът. За да се спре разпространението на варианти с толкова много мутации като Омикрон, ще е важно да се идентифицират заразените хора с отслабена имунна система и те да бъдат изолирани, докато вече не са заразни, каза той.
 
"Защото дори и вирусът да мутира сериозно в един човек, опасността е в това да не се предаде мутиралият вирус", обясни ученият.

Още от "Здравеопазване"

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Марина" ЕАД – гр. Варна

Екипаж от състава на Военновъздушните сили на Българската армия  със самолет "Спартан", изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на два медицински екипа от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени