Лабораторията във ВМА ще увеличи тройно капацитета си за обработка на пробите за наркотици и алкохол на шофьорите

Фокусът трябва да бъде върху оборудването с роботизирани системи, които да обработват пробите преди техния анализ, защото това е бавният етап, изтъкна акад. Денков

Премиерът Денков на посещение във ВМА
Премиерът Денков на посещение във ВМА Източник: Пресцентър на МС

Три пъти повече проби ще може да обработва химико-токсикологичната лаборатория във Военномедицинска академия (ВМА), което значително ще ускори проверката на кръвните проби за наркотици и за алкохол на шофьорите. Това съобщиха от пресцентъра на правителството.

 

Със средства от бюджета, в рамките на два месеца лабораторията ще бъде дооборудвана с необходимата апаратура, ще бъдат обучени и допълнителни шестима специалисти. С увеличения капацитет тя ще работи денонощно, на трисменен режим, като по този начин максимално бързо ще се обработват както новопристигналите проби, така и забавените близо 900 проби, натрупани от края на месец април досега.

 

"Работим много сериозно по проблема с войната по пътищата и по-специално за борбата с дрогираните и пияните шофьори", заяви министър-председателят акад. Николай Денков, който днес се срещна с началника на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и с ръководителя на химико-токсикологичната лаборатория на ВМА проф. д-р Васил Атанасов. В разговора участва и министърът на отбраната Тодор Тагарев.

 

Премиерът Денков на посещение във ВМА
Премиерът Денков на посещение във ВМА Източник: Пресцентър на МС

След като се запозна на място с възможностите на лабораторията, премиерът посочи, че именно ВМА е едно от местата, където е възможно в кратки срокове да бъде ускорен процесът по обработка на пробите. Лечебното заведение има добре работеща лаборатория, която бързо може да се реорганизира и в нея работят едни от най-добрите специалисти в България.

 

"Фокусът трябва да бъде върху оборудването с роботизирани системи, които да обработват пробите преди техния анализ, защото това е бавният етап – затова е важно да се осигури и необходимият брой подготвени висококвалифицирани специалисти", изтъкна акад. Денков.

 

Министър-председателят беше категоричен, че решението на проблема с бавната обработка на пробите не е толкова в разкриването на нови лаборатории, а в обезпечаването на вече съществуващите с оборудване и добре подготвени кадри. Министър-председателят благодари на началника на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски за усилията и ангажираността по тази важна за обществото тема.

Още от "Здравеопазване"

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Марина" ЕАД – гр. Варна

Екипаж от състава на Военновъздушните сили на Българската армия  със самолет "Спартан", изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на два медицински екипа от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени