Лекари до Сербезова: Няма доставки на важна ваксина за бебета

Прекъсването процеса на ваксинация застрашава здравето на хиляди новородени, допълват още те

Бебе
Бебе Източник: Pixabay
За спиране на доставката на важна ваксина за бебета – тази срещу ротавирус - алармираха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ). Те изпратиха писмо до здравният министър Асена Сербезова и главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, в което обясняват, че прекъсването процеса на ваксинация застрашава здравето на хиляди новородени. Причината е липсата на сключен договор, пише Tribune.bg.
 
"Уважаема проф. Сербезова,
 
В изпълнение на Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в Република България, ние ОПЛ прилагаме на децата, по точно определена схема за начало и край на имунизирането, два вида ваксини, за които е посочено, че не са взаимнозаменяеми. През текущия месец бяхме неприятно изненадани, че дистрибуторът за доставка на една от ваксините (Ротарикс) е прекратил доставките на тази ваксина до ОПЛ по Националната програма поради липса на договор. Резултатът е, че бебетата, приели първа доза от тази ваксина, остават с незавършен ваксинационен курс, тъй като втората доза липсва, а другата налична не може да я замени, както вече посочихме, се затваря порочен кръг, в който децата са изложени на риск от сериозно, но ваксинопредотвратимо заболяване, което е недопустимо в съвременното общество. Не знаем, дали има краен срок за сключване на съответните договори за доставка, но със сигурност сме наясно, че има краен срок спрямо възрастта на детето, след което приложението ѝ се обезсмисля.
 
Настояваме и вярваме, че ще предприемете необходимите мерки, отговорните за осигуряване на снабдяването с ваксина длъжностни лица в много бърз порядък да направят така, че да бъдат възобновени доставките", пишат общопрактикуващите лекари до здравните власти. 

Още от "Здравеопазване"

В ход са безплатните консултации за туберкулоза в страната

По време на двете проведени до сега кампании, през месеците март и юни 2025 г., общо анкетирани за туберкулоза са 3 466 лица, на 2 705 в риск от туберкулоза са извършени медицински прегледи и допълнителни изследвания. Открити са 32 лица с туберкулоза и 71 лица с латентна туберкулозна инфекция, на които е започнато лечение

Прочетете повече прочетете повече

Медицинските специалисти в детските градини и училищата вече имат достъп до електронни здравни данни на децата

През изминалата седмица близо 2000 медицински специалисти преминаха обучения, организирани от "Информационно обслужване" АД, за работа с електронната система

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени