Мария Габриел: С координирани действия и общи усилия темата за сърдечно-съдовото здраве може да стои високо в европейския и националния дневен ред

Събитието се организира и с подкрепата на Европейското дружество по кардиология и Дружеството на кардиолозите в България

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел бе домакин на конференцията "Сърдечно-съдовото здраве в Европа: предизвикателства и перспективи" в партньорство с Н. Пр. посланик Фредерик Мьорис и Посолството на Кралство Белгия в България
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел бе домакин на конференцията "Сърдечно-съдовото здраве в Европа: предизвикателства и перспективи" в партньорство с Н. Пр. посланик Фредерик Мьорис и Посолството на Кралство Белгия в България Източник: Пресцентър на МВнР

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел бе домакин на конференцията "Сърдечно-съдовото здраве в Европа: предизвикателства и перспективи" в партньорство с Н. Пр. посланик Фредерик Мьорис и Посолството на Кралство Белгия в България. Събитието се организира и с подкрепата на Европейското дружество по кардиология и Дружеството на кардиолозите в България. Сред участниците в конференцията бяха министърът на здравеопазването проф. д-р Христо Хинков и посланикът на Унгария Н.Пр. Миклош Борош.

 

Конференцията
Конференцията "Сърдечно-съдовото здраве в Европа: предизвикателства и перспективи" Източник: Пресцентър на МВнР

Целта на форума бе да събере здравни експерти на национално и европейско ниво, представители на институциите на ЕС, учени и представители на академичните среди, за дискусии относно поставянето на сърдечно-съдовото здраве в центъра на европейския дискурс. Конференцията акцентира върху две основни теми - укрепване на социалната и здравната програма на ЕС и сърдечно-съдовото здраве в България.

 

"През последните десетилетия медицината отбелязва значителен напредък, но въпреки това сърдечно-съдовите заболявания остават водеща причина за смъртност в световен мащаб и причина номер едно за смъртност в ЕС. Мащабът на предизвикателствата е неоспорим, но в рамките на тези предизвикателства се крият възможности за иновативен напредък. Важно е заедно очертаем основни приоритети с водеща цел - Национален план за сърдечно-съдовите заболявания със стратегия и план за действия, които да носят полза за гражданите, България и ЕС. С координирани действия и обединени усилия можем да допринесем за един по-здрав и по-силен Европейски съюз", заяви Мария Габриел.

 

Конференцията
Конференцията "Сърдечно-съдовото здраве в Европа: предизвикателства и перспективи" Източник: Пресцентър на МВнР

Белгийското председателство на Съвета на ЕС поставя укрепването на социалната и здравната програма на ЕС сред шестте си приоритета за периода януари-юни 2024 г. Целта е да се ангажират повече европейски политици и здравни специалисти с развитието на сърдечно-съдовото здраве.

 

"Адресираме ли проблемите, свързани със сърдечно-съдовото здраве, адресираме темата за общественото здраве. Тя минава през лечение, превенция, иновации, образование и сътрудничество на национално и европейско ниво. Нека с общи усилия направим така, че темата за сърдечно-съдовото здраве да стои високо в европейския и националния дневен ред и бъде изпълнена с конкретика", заключи Мария Габриел.

Още от "Здравеопазване"

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Марина" ЕАД – гр. Варна

Екипаж от състава на Военновъздушните сили на Българската армия  със самолет "Спартан", изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на два медицински екипа от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени