
лед публикация в социалните мрежи, в която пациентка твърди, че е била обиждана, удряна и е получила грубо отношение от лекар в "Майчин дом", болницата се самосезира. Това каза пред медиите доц. д-р Сергей Славов от лечебното заведение. Той припомни, че Изпълнителната агенция "Медицински надзор" също се самосезира и започна извънредна проверка. Вътрешната проверка на болницата е установила, че голяма част от твърденията не отговарят на истината, каза Славов.
"Всички членове на дежурния екип не съобщават за данни за физическа агресия върху пациентката", каза още доцентът. Раждането е протекло в нормата, допълни той. "Заставаме категорично зад екипа, който е водил това раждане", каза доцентът. Според него колегите му неотлъчно са били до бременната жена и са ѝ оказали навременна помощ.
"Смело можем да кажем, че всичко е протекло по най-добрия възможен начин, благодарение на навременните действия на екипа, в т.ч и на д-р Ирена Шикова, която е най-много обвинявана за случая", посочи Славов. "Ще изчакаме да минат проверките на компетентните органи, както и на етичната комисия на лекарски съюз", заяви д-р Ибрям Ибрям, акушер-гинеколог и ръководител на дежурния екип към момента на родоразрешаването.
"След това ще прецени какви стъпки да предприеме болницата", каза още той. Междувременно пациенти на обвинената в насилие лекарка д-р Ирена Шикова се събраха пред СБАЛАГ "Майчин дом" в нейна подкрепа.
Публикацията, която предизвика широк обществен отзвук и вълна от възмущение, описва предполагаем физически и словесен тормоз от страна на медицинския персонал по време на раждането.
Подобни случаи и в миналото са повдигали темата за отношението към родилките в болнична среда и за нуждата от реформи в акушеро-гинекологичната помощ в България.
В отговор на реакцията в социалните мрежи, и Изпълнителната агенция "Медицински надзор" към Министерството на здравеопазването се самосезира и започна извънредна проверка на случая. От болницата подчертаха, че ще съдействат изцяло на разследващите институции, както и че подобни обвинения се разглеждат с пълната сериозност, която заслужават.
Случаят обаче отново поставя въпроси за прозрачността на болничните практики, комуникацията между персонала и пациентите, както и за нуждата от по-добро обучение и контрол върху работата на медицинските екипи, особено в чувствителни ситуации като раждането.