Проф. Александрова: В САЩ е доказан делтакрон

Добрата новина била, че няма данни за промяна в епидемиологията на този комбиниран вариант

Проф. Радостина Александрова
Проф. Радостина Александрова Източник: NOVA NEWS

"Делтакрон е комбинация от гени на Омикрон и Делта варианта. Коронавирусите имат един ензим, който им дава възможност, когато една и съща клетка е инфектирана с два различни варианта, в потомството да се комбинират гени и на двамата "родители". Това е нещото, което вероятно допринася за появата на нови коронавируси в прилепите. Оказва се, че това се случва при човека, честотата не е много висока", обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова пред Bulgaria ON AIR.

 

Специалисти установиха първи случаи на Делтакрон в САЩ и Европа. Вариантът е открит при около 17 пациенти към момента. На този фон епидемията в Китай започна нов период на разрастване. Преди няколко дни е дошла информация от СЗО за доказани случаи на Делтакрон в САЩ и няколко държави от Европа. Омикрон е много интензивно разпространяващ се, но и Делта не си е отишъл, отбеляза проф. Александрова. Добрата новина била, че няма данни за промяна в епидемиологията на този комбиниран вариант.

 

Би трябвало имунитетът, който сме изградили към предишни варианти, да ни осигури базово ниво на защита, допусна вирусологът. "Война и инфекциозни болести - историческият опит е показал, че е никак недобра комбинация. Има спад на новите случаи и на смъртните случаи, но има райони с увеличение от 22% - в района на Китай", посочи още проф. Александрова в "България сутрин". От СЗО са посочили, че не можем да обявим пълна победа над Ковид-19.

 

Предупреждават също, че последиците от пандемията ще надхвърлят с доста това, което причинява самият вирус. "В последните 2 години в световен мащаб се забави диагностиката и лечението на раковите заболявания в поне половината държави. Немалък брой хора не са имали достъп до лечение на туберкулоза или СПИН. С 1/4 са се увеличили случаите на тревожност само за първата година от пандемията", каза проф. Александрова.

 

По данни на СЗО и УНИЦЕФ се наблюдава забавяне при рутинните ваксинации в целия свят, най-вече при полиомиелит и морбили. Нивото на ваксинация през 2020 и 2021 г. намалява. По думите на проф. Александрова тези пропуски трябва да бъдат наваксани. "Четвъртата доза (срещу Ковид-19 - бел. ред.) няма да даде много съществен плюс по отношение на Омикрон. В момента у нас няма препоръка и не бих тръгнала да си слагам четвърта доза. Има лекарство, но не бива да смятаме, че то отменя ваксината.

 

Антивирусните препарати трябва да бъдат приложени много рано, скъпи са и имат нежелани странични ефекти", коментира още вирусологът от БАН. Проф. Александрова подчерта, че туберкулозата е много сериозно заболяване с милиони нови случаи всяка година. Големият проблем са туберкулозните бактерии, които са устойчиви на лечение с използваните препарати. 

Още от "Здравеопазване"

Прокуратурата е започнала разследване по случая със 7-годишното дете, починало на път за "Пирогов"

Образувано е досъдебно производство за причиняване на смърт вследствие на немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност

Прочетете повече прочетете повече

Министър Кирилов: Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система

Символичен акт по време на дискусията, беше общата снимка на всички участници, чрез която те декларираха ангажираността и подкрепата си към каузата за живот без ваксинопредотвратими болести

Прочетете повече прочетете повече

Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени