Проф. Балтов: До края на юни може да стигнем до 2 милиона ваксинирани с 2 дози

Той потвърди, че в събота следобед или вечерта се очакват 52 000 дози ваксини

Проф. Асен Балтов
Проф. Асен Балтов Източник: NOVA

"До края на юни при добро стечение на обстоятелствата и нормално зареждане с ваксини може да стигнем до 2 млн. ваксинирани с 2 дози. От ваксиниране се нуждаят около 4 милиона. От тях 50% да се ваксинират, това са 2 милиона. Като сложим преболедувалите и децата, ще бъде създаден колективен имунитет и ще живеем малко по-спокойно. Правим всичко възможно това да се случи". Това заяви пред Нова тв директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.

 

Той потвърди, че в събота следобед или вечерта се очакват 52 000 дози ваксини. Ако те пристигнат, отново ще бъдат отворени "зелените коридори". "Зелените коридори" трябва да останат доста дълго, смята още проф. Балтов. Причината е, че в страната има около 500 000 здравно неосигурени, които нямат лични лекари, за да ги ваксинират.

 

Проф. Балтов обясни, че леглата в болниците плавно се пълнят. Около 50% са заетите легла за средно тежки случаи на коронавирус, около 55% са заетите интензивни легла. "В "Пирогов" в момента има около 40 за среднотежки пациенти и 12 интензивни легла", поясни шефът на най-големия спешен център у нас.

Още от "Здравеопазване"

Кръводарителска кампания "Дари кръв – подари живот" по време на Светлите празници

С тази инициатива НЦТХ дава възможност на хората с големи сърца да изразят своето човеколюбие, като дарят кръв и спасят човешки живот в дните на най-светлите християнски празници

Прочетете повече прочетете повече

Над 350 специализанти се включиха в проект за недостига на медицински кадри

Най-много са специализантите по Педиатрия – 25, Анестезиология и интензивни грижи и Педиатрични здравни грижи – по 22, както и Детска кардиология и Детска пневмология и фтизиатрия – по 14

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени