Проф. Кантарджиев: До края на месеца броят на заразените с COVID-19 ще се удвои

Ламбда вариантът възникна в Латинска Америка, но не доби епидемично силно разпространение, добави той

Проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев Източник: НОЩ

До края на месеца броят на заразените с COVID-19 ще се удвои. Това прогнозира проф. Тодор Кантарджиев. "Не виждам кампания за ваксинация, нито пък тя се прави като хората, нито се взимат мерки. В 11 области в страната заболелите са над 100 на 100 000 на 14-дневна база. Средно за страната са 107. За София са 132-ма", каза още той в ефира на "Събуди се" по NOVA.

 

"В деня, в който д-р Пенчев каза, че трябва да се вземат мерки в София, имаше 99,8 заболели на 14-дневна база. В деня, в който той искаше да се въведат мерки според прехваления нов план, имаше вече 107. За съжаление, не видяхме мерки", коментира Кантарджиев. Той е категоричен, че в тази ситуация е необходимо да се предприемат действия.

 

"В новия прехвален план, в който няма нови неща, трябваше да се съобрази, че вече имаме едно много силно оръжие, а именно – ваксините", каза проф. Тодор Кантарджиев. И допълни: "Да, през 2020 г. затваряхме, но тогава нямаше ваксини, нямаше маски за лекарите, нямаше кислород за болните. Каквото направихме, мисля, че го направихме добре. За съжаление, това не се оценява".

 

"Дано Господ да помага на България, защото първа вълна почти нямаше, втората не беше много поразяваща, въпреки че натовари значително системата а здравеопазването, с третата мисля, че нашата система на здравеопазването се справи добре. Дай боже и четвъртата да не се развие много бързо и да не е с много хора", каза още той.

 

"Преди месец и половина аз лично мислех, че пикът ще е октомври месец, но виждам, че нещата се развиват много по-бързо и то благодарение на факта, че нито се вземат мерки като хората, нито се обяснява на населението, нито върви ваксинацията на едно европейско ниво", допълни Кантарджиев.

 

"Ламбда вариантът възникна в Латинска Америка. Беше доказан в десетки държави. Слава богу той не доби епидемично силно разпространение и в момента не е заплаха за здравето на европейците и българите. В НЦЗПБ до седмица ще могат да се правят по 600 секвенирания на седмица и ще имаме данни за нови варианти. Много е вероятно и в България да се селектира някакъв вариант. Затова трябва да сме готови спокойно да посрещнем трудностите“, заяви още той.

 

Запитан дали ваксините могат да ни предпазят от новите варианти на коронавируса, Кантарджиев коментира: "Нашата страна сключи един договор с най-големия производител в момента на ваксини, така че ако през 2022 г. и 2023 г. настъпи някаква мутация и трябва третата ваксина да се промени, фирмата ще го направи научно обосновано, така че тя да действа срещу новата генетична линия. Българския народ трябва да знае, че е защитен". 

Още от "Здравеопазване"

Министър Кирилов издаде заповед за сформиране на работна група за специализациите

В състава на групата са включени представители на Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи

Прочетете повече прочетете повече

Родилното отделение на болницата в Перник отново остана без акушерки

Припомняме, в края на април отделението беше напът да затвори заради недостиг на кадри и невъзможност графикът да бъде запълнен. Тогава на помощ се отзоваха десет акушерки от София

Прочетете повече прочетете повече

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени