Проф. Витанов: Никак даже не доближаваме стадния имунитет

Колективният имунитет може да се постигне по друг начин - чрез масова ваксинация, когато се ваксинират 2 млн. души, заяви в "Денят започва с Георги Любенов" математикът от БАН проф. Николай Витанов

Проф. Николай Витанов
Проф. Николай Витанов Източник: БНТ

Постигането на колективен имунитет ще бъде доста трудно, сподели по БНТ проф. Витанов. "Далеч сме от него. Някъде до към 20% от българите са се срещали с вируса. Когато броят на регистрираните случаи стане 800-900 000, тогава вече може да се говори за естествен стаден имунитет", обясни математикът.

И допълни, че колективният имунитет може да се постигне по друг начин - чрез масова ваксинация, когато се ваксинират 2 млн. души. По думите му, ваксинацията няма да свърши през 2040 година, а при желание на хората, още през лятото може да имаме 2 млн. ваксинирани. "В момента има едно плавно повишение на случаите. Има едно критично число на брой регистрирани на ден случаи, което не бива да се прехвърля - и то в момента е около 1500", допълни той. Засега бързите параметри са два пъти по-ниски от тоя критичен параметър. Дори да тръгне да се случва нещо, ще има време за реакция.

"Бързите параметри в момента вървят нагоре, значи плавно повишение - в момента сме на 500-600 случая, оттук нататък следващият сценарий, който може да се развие, е 1000 случая на ден. Към края на месеца ориентировъчното число, което трябва да гледаме, е 250 000 регистрирани случая. Ако е така, значи сме се справили сравнително добре", прогнозира математикът.

 

Според него, има три вида ученици. Първи са малките до 11 години. При тях заболеваемостта е три пъти по-малка и заразата е между тях повече, отколкото между тях и възрастните. Според професора, затова няма проблем те да ходят на училище.

Следващата група са учениците от 5 до 7 клас - при тях заболеваемостта е в нормата. "Проблемът са учениците от 8. до 12. клас поради естеството на възрастта си. "те не спазват мерки, не слушат какво им се говори и заради това заболеваемостта при тях е с 60% повече, отколкото трябва да бъде. Те много внимателно трябва да бъдат пускани в училище" предупреди той". 

Професорът обясни и за скритата заболеваемост и как се изчислява тя.

"Като вземете броя на активните случаи, които са около 25 000 в момента, по 4 като ги умножите, има около 100 000 човека, които се срещат с вируса. Това е 1,5 % от населението. Това не е много. На 200 човека, които срещате по улицата, има 3-ма заболели", обобщи математикът.

Още от "Здравеопазване"

Министър Кирилов издаде заповед за сформиране на работна група за специализациите

В състава на групата са включени представители на Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи

Прочетете повече прочетете повече

Родилното отделение на болницата в Перник отново остана без акушерки

Припомняме, в края на април отделението беше напът да затвори заради недостиг на кадри и невъзможност графикът да бъде запълнен. Тогава на помощ се отзоваха десет акушерки от София

Прочетете повече прочетете повече

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени