Цяла България вече е в тъмночервената COVID зона

Дори и да нямат нужда от лечение с антибиотик обаче, масово болните у нас прибягват сами до него

Тест за коронавирус
Тест за коронавирус Източник: Unicef

Още един регион в страната влезе в третия етап от националния план за борба с пандемията. Последната област у нас, която беше в червената зона на картата, показваща заболеваемостта - Кърджали, премина прага от над 500 заразени на 100 000. Така, от днес цяла България вече е в тъмночервено.

 

Според експерти от Българската академия на науките пандемията няма да приключи с Омикрон, тъй като новият вариант също е започнал да мутира. И докато страната ни остава на последните места по ваксинация срещу коронавирус, в резултат на пандемията оглавихме друга класация -  първи сме по употреба на антибиотици в Европейския съюз.

 

Въпреки че Русе вече е в третия етап за затягане на мерките, интензивните отделения в града не са запълнени. "В последните две седмици се наблюдава по-голям натиск в доболничната помощ", каза пред NOVA д-р Димитър Гетов. По-голямата част от заразените прекарват инфекцията леко, казват от Белодробната болница. "Повечето се нуждаят от симптомачтична терапия, малка част от от тях от антибиотична терапия", увери Гетов.

 

Дори и да нямат нужда от лечение с антибиотик обаче, масово болните у нас прибягват сами до него, отчитат от Националния център по заразни и паразитни болести. "България е единствената страна в Европа, където имаме около 18% нарастване на консумацията. И това е много тревожно, защото всички останали членки докладват намаляване", каза доц. Иван Иванов.

 

Тенденцията се вижда и от продажбите в аптеките. Експерти напомнят, че честата употреба на антибиотици ги прави все по-неефективни, тъй като бактериите мутират, а последиците ще са за всички. "Резистентните бактерии, които се селектират в следствие на свръх употребата на антибиотици, след това могат да заразят човек, който никога не е употребявал антибиотици и да причинят също толкова тежка инфекция, както при човек, който е използвал антибиотици", заяви Иванов.

 

Надеждата на учените е, че със затихването на пандемията ще се ограничи и приемът на антибиотик. Прогнозата обаче е, че коронавирусът няма да си отиде напълно. "Ще има още мутации. Имунизациите намаляват риска от мутация на вирусите. Не по-малко от 80% глобално в света трябва да има имунизирани хора, за да може тази епидемия да бъде овладяна", коментира акад. Богдан Петрунов. Според него е възможно ваксината срещу COVID-19 да се поставя всяка година - в зависимост от появилите се нови варианти.

Още от "Здравеопазване"

Прокуратурата е започнала разследване по случая със 7-годишното дете, починало на път за "Пирогов"

Образувано е досъдебно производство за причиняване на смърт вследствие на немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност

Прочетете повече прочетете повече

Министър Кирилов: Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система

Символичен акт по време на дискусията, беше общата снимка на всички участници, чрез която те декларираха ангажираността и подкрепата си към каузата за живот без ваксинопредотвратими болести

Прочетете повече прочетете повече

Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени