Новият суперкомпютър на България привлича интереса на бизнеса в Югоизточна Европа

Робев коментира представянето на банковата система у нас

Георги Робев
Георги Робев Източник: Endeavor.bg

Новият суперкомпютър на България вече е във финалната фаза на тестване и би трябвало в началото на юни да е пълнофункционален. Към него има предварителен интерес - за изненада той е основно от компании в региона на Югоизточна Европа, не толкова от български дружества. Компаниите, които искат да го ползват, са секторите на фармацията и здравеопазването и производството. Това заяви Гeopги Poбeв, регионален търговски директор за Европа и Централна Азия на "Софтуер Груп"  в Bloomberg TV Bulgaria.

 

Робев коментира представянето на банковата система у нас. "Банковата система в България е изключително стабилна. През четвъртото тримесечие на 2020 г. активите ѝ се повишават с 8,6% или 124 милиарда лева", посочи той. "Здравната криза ускори много процеси, които технологичните компании очакваха да се случат по-рано... Тя накара потребителите да минат в много по-голяма степен на дигитален режим".

 

Робев отбеляза, че банките вече могат да предоставят изцяло дигитално обслужване, включително със самата регистрация на нови клиенти и законовите проверки, които се изискват в такъв случай. "Технологията дори не е толкова съществена, важна е промяната на мисленето". Той добави, че все пак банковата система остава консервативна и не се очакват резки промени в нея. "Балансираният подход предостави възможност дигитализацията да се случи по правилен начин, без тя да компроментира области като сигурността".

 

Гостът коментира и отварянето на екосистемата в сектора. "До скоро банките бяха доста капсулирани. Те разбраха, че успешността - поради високата степен на конкуренция, поради навлизането на гъвкави играчи, трябва да отвори екосистемата и те да могат да си партнират с различни други институционални играчи".

 

По отношение на навлизането на изкуствения интелект Робев заяви, че въвеждането на технологиите се случва внимателно. "Има много морални теми, много аспекти, които са свързани с етика и затова банковият сектор е по-внимателен, когато адаптира тези процеси. Ще мине време".

Още от "Русия и Украйна"

Румънското МВнР видя ''отличителните белези на руска намеса'' в президентския вот

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур поради предполагаема руска намеса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени