Русия остави частично шест украински региона без ток - къде прекъсването на електрозахранването е най-тежко днес

Ремонтните екипи работят в усилен режим, за да възстановят електрозахранването на всички абонати възможно най-бързо

Еленергия, електричество, електропреносна мрежа
Еленергия, електричество, електропреносна мрежа Източник: Depositphotos

Русия за пореден път нанесе удар по енергийния сектор на Украйна, оставяйки частично шест региона без ток, съобщи украинското Министерство на енергетиката. Отбелязва се, че в резултат на военни действия и обстрел на обекти на енергийната инфраструктура, някои потребители в Днепропетровска, Запорожка, Кировоградска, Николаевска, Сумска и Харковска области са временно без ток.

 

 

"Енергетиците работят в усилен режим, за да възстановят електрозахранването на всички клиенти възможно най-бързо", отбелязаха от енергийното министерство. Министерството на енергетиката припомни, че на 23 март, от 17:00 до 22:00 часа, във всички региони на Украйна ще бъдат в сила почасови графици за прекъсване на електрозахранването за всички категории потребители и графици за ограничаване на мощността за промишлеността.

 

Министерството също така призова украинците да използват електроенергията пестеливо по време на пиковите часове на потребление сутрин и вечер. "Това помага за намаляване на натоварването на системата", обясниха от Министерството на енергетиката. Русия продължава системните си атаки срещу украинския енергиен сектор.

 

На 21 март, след поредното нападение на окупаторите, Чернигов преживя почти пълни прекъсвания на електрозахранването. В същия ден Киев преживя прекъсвания на електрозахранването и водоснабдяването. Градската администрация заяви, че причината е аварийната ситуация.

 

Електропреносната мрежа е отчела критично ниско напрежение на левия бряг. DTEK уточни, че съоръжението, където е възникнало прекъсването, е било сериозно повредено преди това от руски обстрели.

Още от "Русия и Украйна"

Зеленски предупреди лидерите на близки до Русия държави да не присъстват на парада на 9 май

Украинският президент припомни, че Украйна вече е предложила на Русия примирие с начало от 6 май и е била готова да гарантира пълно "затишие", но вместо това е получила нови удари и заплахи

Прочетете повече прочетете повече

Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на авиобомби JDAM-ER на Украйна за $373,6 милиона

Държавният департамент подчертава, че тази продажба ще допринесе за постигане на целите на външната политика и отбраната на САЩ и ще засили сигурността на Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени