Информатор на американското посолство бе избрана за съдия в Конституционния съд

Соня Янкулова се появи в поверителни документи на американското посолство в София през 2011 г.

Соня Янкулова
Соня Янкулова Източник: Lex.bg
Общото събрание на съдиите от Върховния касационен съд /ВКС/ и Върховния административен съд /ВАС/ избра на втори тур Соня Янкулова за съдия в Конституционния съд. Тя получи 86 гласа на балотаж в състезание с Ваня Анчева, която взе 65 вота. 
 
Едва ли много хора си спомнят един особено важен казус отпреди 13 години, свързан със Соня Янкулова. При публикуването на поредната порция разкрития на Уикилийкс през 2011 г., Соня Янкулова се появи в поверителни документи на американското посолство в София. Според тези документи, зам.-министърът на отбраната Соня Янкулова (заедно с тогавашния ни посланик във Вашингтон Елена Поптодорова), е информирала дискретно американския посланик Джон Байърли в края на март 2008, че България ще изпрати още 50 войници в Кандахар. Това е станало два месеца преди правителството да вземе официално решение през юни 2008 г. В отделни срещи с посланика двете дами са подчертали, че както решението, така и моментът на обявяването му са чувствителна информация. В дипломатически доклад на Байърли от София, който е класифициран като секретен е записано, че Поптодорова и Янкулова трябва да бъдат стриктно защитени (strictly protect) [08SOFIA185].
 
Секретната грама на Джон Байърли
Секретната грама на Джон Байърли
Източник:  Zonanews

Соня Янкулова е родена на 19 ноември 1958 г. Завършила е "Право" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1982 г. В съдебната система започва работа същата година като стажант-съдия в Софийския градски съд (СГС). Година по-късно вече е магистрат в Трети районен съд. От 1993 до 1998 г. е съдия в СГС, на който е била и зам.-шеф. От 1998 г. е съдия във Върховния административен съд.
 
Янкулова е била зам.-министър на отбраната (2001-2008 г.), на вътрешните работи (май 2008-юли 2009 г.), била е юрисконсулт в Общинския народен съвет и инспектор в Софийския народен съвет.

 

Още от "Закон и ред"

В условия на неотложност! ГДБОП и ДАНС претърсиха дома на депутата от АПС Явор Хайтов

Хайтов и бившият директор на Дирекция "Миглация" Стефан Христов са имали общ консултански бизнес, сръзан с предотавянето на гражданство на лица извън ЕС, съобщиха наши източници

Прочетете повече прочетете повече

Разкрита е част от световна мрежа за пране на пари посредством финансови измами, съобщиха от Окръжна прокуратура - София

Касае се за наказателна отговорност на четири лица - две от които са български граждани, две са украински граждани, придобили статут на български граждани

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени