Седем души на високи нива в държавата са сред разследваните за корупция от спецпрокуратурата миналата година, каза главният прокурор Иван Гешев в отговор на въпрос от Мирослав Иванов от ПП. Главният прокурор беше на изслушване в правната комисия в парламента, предаде БТА.
Общо 66 души са предадени на съд от спецпрокуратурата м.г. Нямам спомен тази година МВР да е докладван случай за корупция, в който участва лице от високите етажи, отчете Гешев.
В последните години има редица скандали, по които за обществото няма отговори, няма присъди. Да се събират доказателства е задължение на прокуратурата и тя ръководи разследването, посочи Иванов. Темата за кюлчетата, джуджетата и други приказни герои е приключена, каза Гешев.
"Имам намерение когато имам възможност да се явявам в НС. МВР намали темпа си на работа - за миналата година имаме 30 и 40% спад на уведомяването на спецпрокуратурата - това значи, че не са разкрити огромен брой престъпления", подчерта Гешев.
"Сред важните въпроси за нас са законодателната дейност, за които прокуратурата има притеснения. Има сериозна опасност съдът "Антимафия" да доведе до последиците на амнистия за организираната престъпност, за шпионаж и престъпленията против републиката. Също и корупция по високите етажи и икономическа полиция. Ще засегне и структури като Евроджъст. Притеснени сме от завръщането на всякакви видове престъпност, които смятахме за забравени, в частност наркоразпространението", сподели той.
Според него преди 2 години са били представени експертни предложения - да се отнема МПС на водач, употребил наркотични вещества. "От 30 случая годишно са нараснали на над 3000 досъдебни производства", разкри Гешев.
Главният прокурор благодари на депутатите в правната комисия, че е поканен още в понеделник. "За съжаление, в поканата липсва темата и какво желаят да бъде обсъдено. Надявам се, че няма да се получат политически дебати и няма да е начало на предизборна кампания, а ще се обсъдят важни въпроси, касаещи българските граждани", коментира още той.
"Българските граждани задават въпроса защо се квалифицират като непредпазливи случаи като този с Милен Цветков", добави Гешев и обясни, че трябва да има тежки наказания за такива случаи, защото това е умишлено престъпление. По думите му тези евентуални извършители са се поставили в това положение да не могат да предвидят щетата и последствията.
Гешев каза още, че за прокуратурата е важно също и разкриването на корупцията по високите етажи на властта. Според него корупцията по високите етажи на властта е следствие от недобра работа на цялата държава.