Бизнесът е против механизма за компенсация на промишления ток

Според сметките на работодателите, подкрепата е не повече от 140 лв. на мегават час, което е крайно недостатъчно

Българска стопанска камара
Българска стопанска камара Източник: БСК
Бизнесът не приема представения механизъм за компенсация на скъпия промишлен ток заради определения праг на подкрепата в размер не по-голям от 30% от пазарната цена. Това, според сметките на работодателите, означава подкрепа не повече от 140 лв. на мегават час, което е крайно недостатъчно, смятат от Българската стопанска камара.
 
С обявения механизъм за подкрепа от министъра на енергетиката Александър Николов, бизнесът не получава това, което ще му помогне да посрещне ценовия удар от продължаващото поскъпване на електроенергията на борсата, пише БНР.
 
Ограничението, размерът на компенсацията да не надхвърля 30% от пазарната цена, обрича българската икономика, казва Добри Митев, председател на Стопанската камара:
 
"И не трябва тази цена да я калкулират в стойността на стоките и услугите, които предоставят на всеки български гражданин. Ние очакваме месец декември средномесечната стойност на електрическата енергия да бъде над 470 лв. на мегаватчас, което означава, че потребителите няма да получат повече от 140 лв. като компенсация при този вариант, който правителството предлага".
 
Ако избраният подход за компенсация остане, бизнесът прогнозира фалити на компании и по-голяма инфлация.

Още от "Бизнес и финанси"

Близо 16 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитие на туризма в пограничните региони на България и Северна Македония

Започва приемът на пълни проектни предложения по Териториалната стратегия на Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България-Северна Македония 2021-2027

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени