До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година.
Сред акцентите в социалната сфера е искането на синдиката за усъвършенстване на пенсионната система на базата на двата анализа, които вече бяха разработени от социалното министерство и Икономическия и социален съвет за трите стълба на системата - солидарния, допълнителния задължителен и доброволния, оповести президентът на КНСБ Пламен Димитров.
"Час по-скоро да се свика работна група в Министерството на труда, а може и междуведомствена с Министерството на финансите, тъй като вторият стълб касае не само труда, а и устойчивостта на финансите като цяло и възможността за финансиране на дълга, вътрешният особено, и инвестициите в това число и пенсионната система да бъде сложена във фокуса на приоритетите за усъвършенстването и доразвитието ѝ", заяви той.
Синдикатът настоява да се разработи и приеме методология за официално измерване на заплатата за издръжка, а минималната и средната заплата по сектори да бъдат "отвързани" от средната работна заплата за страната и да бъдат "вързани" с тази за издръжка.
Според КНС причината е, че "заплатата за издръжка се получава от цени. Т.е. какво идва от пазара и какви ръстове дава пазара, т.е. какво трябва да посрещна с моята заплата като покупателна способност".
Друго искане на КНСБ е до края на март да бъде транспонирана европейската Директива за минималните работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне. Синдикалистите продължават да настояват във въгледобивните райони да започне детайлна оценка на активите и състоянието на комплекса "Марица-Изток", и да се разработи план за стратегическо преструктуриране и запазване на работните места.