Няма процес на "деиндустриализация на Германия, става дума по-скоро за "еволюция"

След шока с цените на енергията преди две години и половина, икономическият модел на федералната република се гледа под лупа

Промишленно производство
Промишленно производство Източник: Zonanews

Германия се деиндустриализира... или не? Въпреки че производството бавно спада, други данни показват различна картина на бизнес модела на Deutschland AG. Анализаторите казват: Терминът еволюция би бил по-подходящ, пише германското издание Focus.

 

Deutschland AG работи ли още? След шока с цените на енергията преди две години и половина, икономическият модел на федералната република се гледа под лупа. Някои традиционни компании, като Miele и Stihl, изнасят производството си в чужбина.


Казват, че Германия просто е твърде скъпа. Дори Швейцария е предпочитана, както показва примерът с производителя на моторни триони Stihl.

 

Други, особено представителите на автомобилната индустрия, съкращават работни места. Volkswagen, например, предлага щедри пакети за обезщетение при съкращение.

 

Във всеки случай, казват критиците, всичко това показва, че деиндустриализацията е в разгара си. И един от най-големите фактори са цените на енергията, които се повишиха рязко от 2022 г. насам.

 

Но има и оптимисти, като двамата икономисти Робин Винклер и Ерик Хейман от Deutsche Bank. Те твърдят, че ситуацията е различна в наскоро публикуван анализ.

Още от "Бизнес и финанси"

Теменужка Петкова за бюджета на Радев: Разходите са с 3 млрд повече от кабинета "Желязков"

Дефицитът, който правителството на Радев предвижда, е 5,7% от БВП, или малко над 7 000 млрд.евро. За сравнение, бюджетът, заради който беше поискана оставката на кабинета “Желязков”, предвиждаше дефицит от 3 649 млрд.евро, или 3% от БВП

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени