Със 118 гласа "за", 44 против и 13 "въздържал се" парламентът прие решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Вносители на проекта за решение са Бойко Борисов и депутати от ГЕРБ-СДС.
В подкрепа на решението гласуваха от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България", ДПС, един депутат от "Възраждане" и шестима депутати, нечленуващи в парламентарна група. "Против" бяха 35 народни представители от "Възраждане", четирима от "БСП за България" и петима независими депутати. От "Има такъв народ" се въздържаха.
Решението предвижда проектът на Закон за въвеждане на еврото в Република България да се разгледа приоритетно през първата сесия на 50-ото Народно събрание. Министерският съвет, съвместно с Българската народна банка, да предприеме при необходимост законодателни и административни мерки, съгласувани с Народното събрание за постигане на конвергентните критерии за членство в еврозоната, пише в решението.
Предвижда се Министерският съвет по предложение на Министерство на финансите да изиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) не по-късно от две седмици след като България изпълни критерия за ценова стабилност. В случай че Република България изпълни критерия за ценова стабилност до 31.12.2024 г., Министерският съвет да изиска дата за приемане на страната в еврозоната от 01.07.2025 г.
В решението е записано още, че Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов посочи, че България трябва да влезе в еврозоната, когато е готова. По думите му това е демонстративно политическо решение, без практическа стойност.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов коментира, че това е национално предателство. Това е третото или четвъртото такова решение, някой ви кара ли, попита той. Костадинов отново предложи като има очевидно разделение, да се свика референдум за влизането в еврозоната.
Еврото не е чужда валута, коментира и Манол Пейков от ПП-ДБ. България ще бъде първата държава, която ще въведе кирилски надписи върху еврото, посочи той.
След приемането на решението за ускоряване на въвеждането на еврото, депутатите преминаха към обсъждане на първо четене на законопроекта за въвеждане на еврото в България.
В хода на дебатите бившият финансов министър Асен Василев коментира, че еврото ще бъде въведено в България в момента, в който покрием критерия за ценова стабилност, след това ще се изиска извънреден конвергентен доклад и ще се поиска той да бъде направен в съкратени срокове.
Най-вероятната дата за въвеждане на еврото ще бъде 1 юли догодина, заяви Василев и посочи, че "може да сложи цяла депутатска заплата".