Началникът на военното ни разузнаване преди 9 септември е бил съветски агент

Проблемът с московските мекерета в България винаги е бил огромен – и преди 100, и преди 10 години, и днес

Името на съветския шпионин полк. Стефан Недев и до днес стои на сайта на Служба "Военно разузнаване"
Името на съветския шпионин полк. Стефан Недев и до днес стои на сайта на Служба "Военно разузнаване" Източник: СВР

Елиминирането на мрежите на руските тайни служби в България, което се развива в прогресия през последната година и половина, е особено важен момент от превръщането на страната ни в силен и заслужаващ доверието на партньорите в НАТО и ЕС член. Темата за разгръщането на мрежите на ГРУ и СВР (преди това ПГУ-КГБ) в България е сред най-неразработените от българските изследователи. Без значение дали става дума за сериозни академични изследвания или по-малки, но също толкова важни журналистически разследвания. Реакциите на опитите за повдигане на завесата варират от глупави твърдения, че това били "конспиративни" теории (мнение, споделяно обикновено от базисно неинформирани и с неизтребим мързел да променят това хора) до настояването, че е минало времето за подобни изследвания?! Има, разбира се и изключения, но техният брой е толкова малък, че практически не успява да неутрализира горните две особено вредни постановки. А фактите за мрежата на съветските/руските тайни служби в България през различни периоди на нейната история непрекъснато нарастват, наложително е публикуването им, както и тяхното аналитичното осмисляне.

 

Ако си мислите, че съветските служби са се вихрили в България само по време на болшевишката 45-годишна окупация, да знаете, че сериозно се заблуждавате. Истината е, че съветският шпионаж е бил може би най-мащабен, коварен и безмилостен в годините преди 9 септември 1944 г. От няколко години подготвям енциклопедия на хората, които са предавали отечеството ни в периода 1918-1944 г. и мога да се обзаложа, че когато тази книга е факт, българската история за този период няма да е същата, каквато я познавате досега. След дългогодишни издирвания в различни архиви съм успял да идентифицирам безапелационно няколко стотици съветски шпиони в България, за които никой досега нито е чувал, нито е знаел. Причината е, че имената им се съдържат в неизследвани досега масиви на някогашните секретни партийни архиви, както и в документи в Комисията по досиетата, съдържащи кореспонденции със съветските тайни служби. 

 

При едно от тези проучвания попаднах на документи, свързани с категорични и неопровержими доказателства за това, че някогашният началник на военното ни разузнаване през 1943-1944 г. полк. Стефан Недев е бил съветски шпионин. Историята на предателството на този български офицер е не по-малко срамна от тази на днешните национални предатели от Служба "Военно разузнаване" и МО. 


Полковник Стефан Савов Недев е роден на 27 осномври 1897 г. в село Хъневци, Великотърновско. След като завършва търговската гимназия постъпва във военното училище, което завършва през април 1918 г. Веднага е назначен за взводен командир в 20-ти пехотен търновски полк и изпратен на фронта в Добруджа, където получава тежко раняване. Явно героизмът му е оценен по достойнство, защото е повишен веднага в звание подпоручик и награден с орден. През същата 1918 г. става член на Военния съюз, а през април следващата година е назначен за съкретар на Военния съюз в търновския гарнизон. През периода 1918-1944 г. служи в различни гарнизони на страната. Жени се за офицерска дъщеря, която впоследствие играе ключова роля във военната му кариера. Съпругата на подпоручик Стефан Недев се казва Мара Железнова Колева и е братовчедка на ген. Никола Михов, който става военен министър във второто правителство на проф. Богдан Филов (1942-1943), а на 9 септември 1943 е избран в Регентския съвет.

 

Стефан Недев категорично е клонял към лявото крило на Военния съюз, защото е включен в щаба на Дамян Велчев и даже става секретар на същия за Южна България. В началото на 1934 г. е назначен за преподавател във Военното училище и взема активно участие в подготовката и извършването на преврата на 19 май. Година по-късно, след свалянето на правителството на Кимон Георгиев, лявото крило на Военния съюз, начело с Дамян Велчев, Кирил Станчев и др., Военният съюз минава в нелегалност и започва да подготвя нов преврат, в подготовката на който Стефан Недев е сред най-активните. Превратаджиите-левичари обаче са разкрити, но личните връзки на Недев с военния следовател му помагат да се спаси от по-сериозни последствия и след няколко дни е освободен. След като е работил няколко години във военното издателство, в началото на 1938 г. Стефан Недев заминава за Париж за изучаване на френски език, а през юни същата година е назначен за военно аташе в Румъния. Ето тук става "заварката" със съветското разузнаване. Според справка на Държавна сигурност с рег. №1823, от 10.10 1980 г., в Букурещ той по собствена инициатива посещава съветското посолство, където установява контакт с управляващия легацията Павел Кукулев и секретаря на легацията Александър Лунин. Полковник Стефан Недев е давал на съветските представители подробни сведения и информация до отзоваването си през февруари 1941 г. Проверката през КГБ, извършена десетилетия по-късно потвърждава връзките му със съветското разузнаване (писмо № 3104 от 3 декември 1969 г. на председателя на КГБ Юрий Андропов до нашите служби и Справка № 2239, БО-2557 от 18 ноември 1980 г., изготвена от представителя на КГБ в България). В тях между другото пише:

 

Докладна записка на Велко Палин
Докладна записка на Велко Палин (2)
Докладна записка на Велко Палин (3)
Докладна записка на Велко Палин 

"Според материалите от архива като военен аташе в Букурещ през май 1939 г. Недев бил завербуван от съветското разузнаване. Постоянна връзка с него е била поддържана до неговото връщане в България през 1941 г.". Германското контраразузнаване влиза в следите на Недев и информира германското посолство в София, което от своя страна поставя важния казус пред българското Министерство на войната. Това, което се случва обаче е направо удивително - през април 1942 г., когато министър на войната става братовчедът на съпругата му, ген. Никола Михов, Стефан Недев не само не е разследван и изолиран, а е назначен за началник-щаб на I-ва софийска армия, а през май 1943 г. – за началник на РО при щаба на войската. В Москва разбират, че са ударили джакпот. Агентът е толкова ценен, че връзка с него подържа лично посланикът Лавришчев и военното аташе майор Середа, кадрови офицер от ГРУ. Сред най-важните задачи, които му се поставят, е дезинформирането на германското военно разузнаване. "Делиус познавах - заявява пред Народния съд полковник Недев. – Сведенията, които му се предоставяха, бяха специално изготвени".

 

Ген. Никола Михов
Ген. Никола Михов

Удивително лекомислие ли е назначаването на този човек за шеф на РО, след като е бил засечен, че поддържа контакти в Букурещ със съветските разузнавателни служби? Или това назначение и скок в кариерата е версия на посетнешната фраза на един български премиер, че "всички сме братовчеди"? Възможно ли е да е било обикновенно споделено предателство или е просто доказателство за тоталното инфилтриране на съветски шпиони и агенти на влияние, вкл. по най-високите места в армията, службите и двореца. През целия период на своята служба като шеф на РО, полк. Недев е в тясна връзка с резидентурната група на съветското разузнаване в София. Може би това обяснява факта, че когато англо-американското разузнавателно бюро в Турция се е опитало да го привлече да оглави евентуален военен преврат, Недев е протакал преговорите, с което попречил на плана на англо-американските разузнавателни служби.

 

Едва през юни 1944 г., когато идва правителството на Багрянов, полковник Стефан Недев е освободен като началник на военното разузнаване на армията и изпратен като строеви командир в Скопие, където остава до 9 септември. Предлагат му да се включи в задграничното правителство на Александър Цанков, но той отказва и се завръща в София. Тук веднага е арестуван и попада в лапите на убийците от т.н Народен съд, който го осъжда на смърт. Веднага след като е произнесена присъдата му, буквално същия ден, 15 март 1945 г., генерал Вул (Волков) от съветската мисия в Съюзническата контролна комисия нарежда той бъде предаден на разпореждане на съветската инспекция към Съюзната контролна комисия в България, както сочи информационна Справка № 2239 на съветското КГБ, където е описана, каква е била тогава идеята на НКВД за него: "Набелязване на оперативни мероприятия, които да се проведат с негово участие и използване". Шефът на Държавна сигурност през 1945 г. Стефан Богданов го отвежда в седалището на НКВД в София на ул. "Оборище" № 19.  Пред тях органите на съветското контраразузнаване той "съобщил редица ценни сведения за дейността на немското, английското и турското разузнавания и за подривната дейност на реакционните партии и организации в България", както сочи писмо № 3104 от 03 декември 1969 г. на КГБ. Тук той  дочаква Указ № 11 от 13 декември 1945 г., с който е бил помилван, като смъртната му присъда е заменена с петнадесет години строг тъмничен затвор.

 

Година по-късно, с нов указ полковник Недев е помилван напълно и са възстановени политическите и гражданските му права, както сочи Справка № 8335 от 11.11.1947 г. на Министерството на правосъдието. След освобождаването му от затвора дълги години е работил като частник. Съгласно закона за лишаване от пенсия на лицата проявили фашистка дейност, Стефан Недев не е получавал пенсия. Осигурявал си е доход като е изработвал в собствена работилница пликове от хартиени отпадъци. Той и съпругата му са били вербувани за секретни сътрудници на Държавна сигурност и работата им  е оценявана като положителна. През 1976 г. ръководството на МВР отпуска на Стефан Недев еднократна помощ от 3000 лв. С Докладна записка до Секретариата на ЦК на БКП от 24 септември 1981 г. написана от зав. отдел "Военно-административен" на ЦК на БКП ген.-полковник Велко Палин, се предлага да да му се отпусне персонална пенсия (за каквато няколко месеца преди това в  дълго писмо до Политбюро самият Стефан Недев моли да му отпусната). Седмица след докладната записка на Велко Палин националният предател и съветски агент Стефан Недев получава такава пенсия. Тя е отпусната с отделен указ на Държавния съвет на НРБ и след съгласие за това на Секретариата на ЦК на БКП, фиксирано в Решение "Б" № 30, от 01.10.1981 г.

 

Решение на Секретариата на ЦК на БКП за отпускането на пенсия на Стефан Недев
Решение на Секретариата на ЦК на БКП за отпускането на пенсия на Стефан Недев

Това е историята. Някои ще я нарекат драма, други предателство, трети – обичайно поведение в тежки и нееднозначни времена. За себе си аз избирам второто определение. Това е национално предателство и недопустимо поведение на български офицер, което поставя началото на десетилетна традиция шефовете на българското военно разузнаване да бъдат обикновени агенти на съветското ГРУ. Проблемът с московските мекерета в България винаги е бил огромен – и преди 100, и преди 10 години, и днес. Парадоксалното е, че името на съветския агент полк. Стефан Недев и до днес стои на  сайта  на Служба "Военно разузнаване". 

Още от "Документи и архиви"

На днешната дата през 1915 г. Русия бомбардира Варна, ранени и убити са десетки жители на града, сринати са повече от 50

И при тези факти днес има все още гламави българи, които се титулуват "русофили", подкрепят варварската терористична война на Кремъл и диктатора Путин срещу Украйна

Прочетете повече прочетете повече

11 септември 2001 г. - Денят на терора, който промени света

На тази дата са извършени четири координирани терористични атаки, осъществени от последователи на международната терористична организация "Ал Каида", ръководена от саудитския милиардер Осама бин Ладен

Прочетете повече прочетете повече

Честваме Съединението. Както винаги досега и преди 139 години Русия пак е била срещу България

Обединена България създава сериозна пречка към реализация на руските стратегически интереси за завземането на Цариград и Проливите. Това е основният мотив за руската враждебност спрямо Съединението

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени