Нинова нападна Кирил Петков: Идеята му за закриване на Държавната консолидационна компания е грешка!

Държавната консолидационна компания е излишна и трябва да влезе в ликвидация, заяви Петков още през август 2021 г.

Корнелия Нинова
Корнелия Нинова Източник: БНТ

Шефът на борда на Държавната консолидационна компания сам си е подал оставката, каза министърът на икономиката (Прости, Господи) Корнелия Нинова в кулоарите на парламента. Проваленият лидер на БСП и знакова приватизаторка чрез РМД обясни, че след това е решила да смени и останалите членове на борда.

 

Според нея идеята на Кирил Петков да се премахне ДКК, а всички държавни дружества да преминат на подчинение към министъра на икономиката, е трудно осъществим, тъй като техният капитал е в ДКК, на базата, на която компанията оперира и с кредитни ресурси. Нинова е убедена, че една такава трансформация ще предизвика сътресения.

 

Тя посочи, че е поискала пълна проверка на ДКК и чака резултатите от Сметната палата. "Не е лесно с лека ръка да кажем - разпускаме ДКК. Такава реформа би била сложна", обясни тя. И добави: "По принцип всичко е възможно и може да се направи по закон и както трябва, но според мен би затруднило основната ни цел - оздравяването на държавните предприятия, което за мен е първостепенна задача".

 

Нинова директно атакува по този начин сегашният премиер Кирил Петков, който още докато беше служебен министър се обяви за закриване на ДКК. "Държавната консолидационна компания е излишна и трябва да влезе в ликвидация", заяви той през август 2021 след като Сметната палата излезе с доклад, в който се твърди, че държавата не е стопанисвала ефективно своите предприятия.

 

ДКК обединява търговските дружества, стопанисвани от Министерството на икономиката. Тук са както малки фирми, така и големите предприятия от военнопромишления комплекс и строителния бранш. Преди два дни стано ясно, че цялото ръководство на Държавната консолидационна компания (ДКК) е сменено с решение на вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова. Освободени са досегашният представител на Държавната консолидационна компания – Ваня Караганева, която е и изпълнителен директор, Чавдар Христозов, Венцислав Димитров, Росица Бачева-Цветанова и Борислава Пенева.

 

Досегашното ръководство на компанията беше начело от ноември месец 2021-а година. А в края на същия месец гръмна скандал за злоупотреби с Караганева. В средата на декември, 2021 година, прокуратурата образува досъдебно производство. Смолянчанинът Михаил Кумчев – ексконсул на България в Македония, е определен за изпълнителен директор и представляващ дружеството на мястото на Караганева. Той е и изпълнителен член на Съвета на директорите. Доскоро Кумчев, който е с юридическо и инженерно образование, е бил ръководител инспекторат към Министерството на икономиката. По-рано е работил като старши юрисконсулт в НЗОК. Син е на д-р Тодор Кумчев, който дълги години беше народен представител от БСП.

 

Другите двама нови представители на ДКК са Смиляна Никова-Кръстева и Таня Митова. Таня Митова е адвокат, те ще е председател на Съвета на директорите. Смиляна Нитова-Кръстева е адвокат от Хасково. Участва в ръководството на БСП и в сдружението "Демократичен съюз на Жените ДСЖ-Хасково", като в ДКК тя ще е зам.-председател на СД. Дружеството ще се представлява от изпълнителния директор Михаил Тодоров Кумчев самостоятелно, но от Смиляна Нитова-Кръстева и Таня Митова - само заедно.

 

Нови членове на Съвета на директорите са Ивайло Лилов – председател на Областния съвет на БСП във Враца, Смиляна Нитова-Кръстева, Даниел Милев и Таня Митова. Промените към днешна дата още не са вписани в Търговския регистър. Адвокатът, ангажиран да осъществи вписването – Николай Шопов, също е смолянчанин. 

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени