Пада забраната за внос на украинско зърно от 15 септември, решиха ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС

Ембаргото, подкрепено от служебното правителство на Радев, удари тежко сектора, срина печалбите, които бяха рекордни през 2022 година

Украинско зърно
Украинско зърно Източник: Pixabay

Да не се удължава срокът за забрана на внос на украинско зърно след 15 септември.  Това гласи проект на решение, който беше приет по време на икономическата комисия в парламента с 10 гласа "за", 4 "против", двама гласуваха "въздържал се".

 

В мотивите на проекторешението се посочва, че отчитайки солидарността на Република България с Украйна и считайки, че трябва да се осигурят доставките на селскостопански продукти, за да се гарантира продоволствената сигурност в световен мащаб, без това да поставя в риск конкурентоспособността на българските земеделски производители, Република България не подкрепя удължаването след 15 септември на извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна.

 

Проекторешението е подписано от Кирил Петков и Атанас Атанасов от ПП-ДБ, Делян Пеевски и Хамид Хамид от ДПС, Румен Христов и Александър Иванов от ГЕРБ-СДС.  

 

Преди пет месеца страната, ръководена тогава от правителството на Румен Радев, стана част от коалицията от държави от Централна и Източна Европа, които издействаха от Брюксел налагане на ембарго върху вноса на украинско зърно. Причината бяха протестите на местните производители на зърно, чиито интереси бяха засегнати от рязкото понижаване на цените.

 

Службното правителство на Радев обаче тотално пренебрегна интересите на потребителите и борбата с инфлацията, както и сектора на българските производители на слънчогледово олио, който е на челни места в ЕС.

 

Малко след налагането на ембаргото се оказа, че България традиционно внася 30% от необходимото слънчогледово семе от Украйна, защото не произвежда достатъчно, за да задоволи производствените си нужди.

 

Ембаргото удари тежко сектора, срина печалбите, които бяха рекордни през 2022 година. Множество производители на олио предупредиха, че ще се стигне до затваряне на заводи.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени