САЩ планират да наложат едностранно забрана на вноса на руски петрол, без да включват в мярката съюзниците си от Европа. Причината е руската инвазия в Украйна, заявиха източници, близки до Белия дом, цитирани от Ройтерс.
Американският президент Джо Байдън е провел видеоконферентен разговор с лидерите на Франция, Германия и Великобритания в понеделник на фона на опитите на администрацията си да намери подкрепа за санкцията. Германия, която е най-големият потребител на руски суров петрол, отхвърли плановете за забрана на вноса на черното злато.
САЩ внасят сериозни количества от Русия, но не и над критичното ниво. На практика Вашингтон изнася повече, отколкото внася от Русия. Тотално спиране на руския петрол за Европа би означавало дефицит от 2,5 млн. барела на ден. Предполага се, че ако доставките бъдат спрени САЩ, ЕС и Саудитска Арабия ще отворят широко вратите на стратегическите си резерви и ще покрият дефицита, анализира Блумбърг.
Очаква се, че Байдън ще обяви мярката по-късно днес българско време. И докато ембаргото още не е факт, то самото съобщение за него се отразява на петролните пазари. Цената на брел отскочи отново преди малко и полетя с нови 5% нагоре до 128 долара.
Всъщност цените летят нагоре и без емабарго, защото голяма част от търговците избягват руския петрол, заради страх от санкции. Транспортните компании също отказват да го превозват.
Според Александър Новак компенсирането на доставките на руски петрол на европейския пазар ще отнеме време, ще доведе до ръст на цените, а най-потърпевши ще се окажат европейските потребители. "Абсолютно очевидно е, че отказът от руския петрол ще доведе до катастрофални последици за световния пазар. Повишаването на цените ще бъде непредсказуемо. Повече от 300 долара за барел, ако не и повече", казва той, цитиран от БНР.
Белият дом води разговори и с лидерите на двете партии в Конгреса, за да получи подкрепа за приемането на законодателство, с което да бъде забранен изцяло вносът на стоки от Русия.