Скъпата енергия вдигна търговския дефицит на страната

Търговското салдо с Русия възлиза на отрицателна стойност от цели 3.8 млрд. лева за първите 10 месеца на годин

Високите цени на енергийните продукти вдигна търговския дефицит на България
Високите цени на енергийните продукти вдигна търговския дефицит на България Източник: Zonanews
България е изнесла стоки на обща стойност 55.8 млрд. лева за първите 10 месеца на настоящата 2021 година. Това представлява ръст от 23% спрямо същия период на миналата година. В същото време, вносът на стоки към края на октомври възлиза на 61.8 млрд. лева, като нараства с 25.6% на годишна база, сочат данните на Националния статистически институт.  Така вносът от началото на годината отчита по-висок растеж спрямо износа, което се материализира под формата на отрицателно търговско салдо в размер на 5.99 млрд. лева.
 
Основен принос за отрицателната стойност на външната търговия на България е търговията с трети страни (тези извън ЕС). И по-конкректно - търговското салдо с Русия възлиза на отрицателна стойност от цели 3.8 млрд. лева за първите 10 месеца на година. Тоест разликата между изнесената продукция и внесената продукция доближава 4 млрд. лева в полза на Русия.
 
Това се дължи на високите цени на енергийните продукти, като руският износ към България традиционно представлява предимно енергийни доставки. Според данните, общият внос у нас на "Минерални горива, масла и подобни продукти" достига стойност от 4.84 млрд. лева към края на октомври, което е ръст от 63.3% на годишна база. За сравнение, година по-рано вносът по това перо възлизаше на 2.9 млрд. лева.
 
За първите 10 месеца на тази година износът на България към трети страни (тези извън ЕС) възлиза на 18.7 млрд. лева. Това представлява ръст от 20.8% на годишна база. Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, Съединените американски щати, Сърбия, Обединеното кралство, Република Северна Македония, Руската федерация и Украйна, които формират 58.4% от износа за трети страни.
 
В същото време, вносът на стоки от трети страни у нас расте с 26.4% на годишна база до стойност от 24.4 млрд. лева към края на месец октомври. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Руската федерация, Китай и Украйна.
 
Външнотърговският баланс на България с трети страни е отрицателен в размер на 5.69 млрд. лева към края на октомври.
 
Традиционно данните за търговията със страните от ЕС се движи с месец закъснение.
 
За периода януари – септември, България е изнесла стоки за ЕС в размер на 32.7 млрд. лева. Това представлява ръст от 23.7% на годишна база. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 69.4% от износа за държавите - членки на ЕС.
 
За същия период, у нас са внесени стоки от ЕС достигат стойност от 33.19 млрд. лева, като това представлява ръст от 25.3% на годишна база. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция, Нидерландия и Унгария.
 
Външнотърговското салдо на България с ЕС през периода януари - септември 2021 г. е отрицателно и е на стойност 409.8 млн. лева.

Още от "Икономика"

Министър Жечо Станков: България има шанс да се превърне в балансираща мощност за целия регион - чрез изграждането на нов

Новите реалности в енергетиката изискват не просто адаптация, а категорична устойчивост на системата, подчерта министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Взаимодействието на АЕЦ "Козлодуй" с местната общност – във фокуса на международна среща

Централата посрещна делегация от Словакия, включваща представители на ядрени компании – оператора на АЕЦ "Бохунице" и АЕЦ "Моховце", "Словенске електрарне", дружеството JAVYS

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени