Боряна Димитрова: ГЕРБ-СДС категорично първи, водят с 9 % пред ПП. 78 % от българите са срещу обявената мобилизация в Русия, само 11 % я подкрепят"

Основен извод на проучването на "Алфа рисърч" е, че се очаква разместване в позициите на БСП, ДПС и "Възраждане"

Боряна Димитрова
Боряна Димитрова Източник: Столична община

8-партиен парламент с първа политическа сила ГЕРБ-СДС. Това сочат данните на ново изследване на "Арфа рисърч" за обществените нагласи в навечерието на изборите.


Изследването е проведено в периода 27-29 септември сред 1025 пълнолетни българи от цялата страна. Информацията е събрана по метода на прякото стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

 

Наблюдава се лека мобилизация сред твърдите симпатизанти на ГЕРБ и леко увеличение на процента гласували за тях – 25,2%, коментира в "Тази сутрин" социологът Боряна Димитрова.


Втора политическа сила е "Продължаваме промяната" с 16,5% подкрепа. Според проучването на "Алфа рисърч" трети са ДПС с 13,1% подкрепа, следвани плътно от "Възраждане" с 11%. БСП става пета политическа сила с 10,2% подкрепа, а след тях е "Демократична България" с 8,4%. На ръба да влязат в Народното събрание са "Български възход" и "Има такъв  народ", съответно с 4,5% и 4%.

 

Анализът на социолозите Боряна Димитрова уточни, че "Продължаваме промяната" има около себе си периферия от колебаещи се избиратели. В зависимост от това дали те ще могат да ги привлекат ще зависи амплитудата на тази партия.


Основен извод на проучването на "Алфа рисърч" е, че се очаква разместване в позициите на БСП, ДПС и "Възраждане" заради близките им резултати. Има две, като че ли противоположни нагласи в общественото мнение.

 

От една страна, "Възраждане" концентрира доста съществено русофилския вот в България. От друга страна, за първи път наблюдаваме много ясна и категорична оценка на българското обществено мнение за част от развоя на събитията във войната в Украйна. 78% са срещу обявената мобилизация, само 11% я подкрепят", коментира Димитрова.


По думите ѝ тази обществена нагласа започва да служи като "спирачка" пред нарастването на вота за "Възраждане". Интересно е коя от двете тенденции ще надделее в деня на вота.


Ключово за БСП пък ще е дали по-възрастното население ще се справи с машинния вот, защото по този начин социалистическата партия може да загуби чисто технологично част от своите избиратели.


Относно последните две места – за "Български възход" и за "Има такъв народ" – шансовете да влязат в парламента според социолозите е 50 на 50. Към момента тяхната мобилизация за гласуване и колебанието е доста висока, така че е рисково участието им, уточни социологът. 


Каква ще е избирателната активност на тези избори? Очаква се избирателната активност да е около 45%. Социолозите обаче очакват дори да е по-ниска. От тях 75% са решили за кого да гласуват. 25% казват, че със сигурност ще гласуват, но се колебаят между две партии.


"Налице е висока мобилност сред българските избиратели, разочарование от вече направени избори и ниско доверие към политическите представители, което дава възможност за разместване в една условна класация на електоралните предпочитания", поясни социологът.


Според електоралните нагласи около 70% от българските избиратели искат да има правителство пред лицето на множеството кризи, пред които е изправена България.


Несигурността, в която живеят и непрекъснато повтарящите се избори, не се оценява позитивно. В същото време обаче има голяма степен на скептицизъм дали партиите ще успеят да съставят правителство.


47,1% смятат, че е по-вероятно да има кабинет, 42,8% са на противоположното мнение, а 10,1% нямат мнение.

Още от "Мнения и анализи"

Хампарцумян: Резултатите на Тръмп са катастрофални. Борсите са най-адекватният измерител на успеха или неуспеха на едни

Да си съберем европейските глави и да си изградим системите за индустриално производство, отбрана, финанси - всичко, което ни трябва, добавя бившият банкер

Прочетете повече прочетете повече

Хей, глупако, здравей! Таваните на българските медии са осеяни със стотици осветителни тела, но отказват да използват пр

Как ще гласуваш за комедиантите от "Възраждане", "Меч" и "Величие" бе! Как за БСП бе, тъпак! Тази столетница води стогодишна война срещу българските интереси и се гордее с това

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени