Тренд: При избори днес ГЕРБ-СДС запазва първото място с 26,7% от гласуващите, води двойно пред ПП-ДБ

Всеки втори българин предпочита кабинетът "Желязков" да продължи да управлява

ПП ГЕРБ
ПП ГЕРБ Източник: Zonanews

Не се регистрира съществена динамика в електоралните нагласи спрямо предходните месеци, показва изследване на Агенция "Тренд". ГЕРБ запазва първото място с 26,7% от гласуващите. На второ място се нарежда ПП-ДБ с 13,6%, следвани от Възраждане с 12,5%.

 

На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10,9%. БСП-Обединена левица (6,9%) и "Демокрация, права и свободи" (6,7%) остават с близко ниво на подкрепа. Със сигурно парламентарно представителство са още две формации – ИТН (5,9%) и МЕЧ (5,7%). "Величие" запазва нива около парламентарната бариера (3,9%).

 

Близо половината от българите предпочитат настоящото правителство да продължи да управлява пред алтернативата от нови избори, показва проучване на "Тренд". Мнозинството от анкетираните обаче не вярва, че кабинетът "Желязков" ще изкара пълен мандат.

Регистрираме повишаване на отрицателните оценки към правителството. Положителните оценки леко намаляват - от 29% на 27%, докато отрицателните се покачват от 44% през февруари до 50% през март.

Одобрението на парламента остава на ниво от 15%, но същевременно се наблюдава лек ръст при негативните оценки от 75% през изминалите два месеца до 78% през настоящия.

Оценката за работата на президентската институция остава без значителна промяна – 40% изразяват положително мнение, докато 45% са негативно настроени.  

Въпреки преобладаващата неудовлетвореност от работата на правителството, близо половината от българите (46%) предпочитат настоящият кабинет да продължи да управлява, вместо да се проведат предсрочни избори – опция, подкрепена от 30% от анкетираните.

 

Продължаването на управлението на кабинета "Желязков" среща значително по-висока подкрепа сред избирателите на партиите от управляващото мнозинство – почти 100% от симпатизантите на ГЕРБ, три четвърти от гласуващите за ИТН, две трети от тези за БСП и 6 от 10 избиратели на "Демокрация, права и свободи". Сред гласоподавателите на опозиционните партии предсрочните избори са по-предпочитаната алтернатива.

Преобладава усещането, че правителството няма да изкара пълен мандат (55%). Това мнение е по-разпространено сред избирателите на опозиционните партии, но се споделя и от около една пета от симпатизантите на ГЕРБ, 4 от 10 от тези на "Демокрация, права и свободи", половината от тези на ИТН, както и 6 от 10 гласуващи за БСП.

Още от "Мнения и анализи"

Моделът "Путин-Радев" овладява европейска и натовска България

Такива като Радев не се поправят, не се преосновават, не се кооптират, не подлежат на облагородяване. Той е като упорит и много досаден плевел, който трябва да се изкоренява, пише политологът Антон Тодоров

Прочетете повече прочетете повече

"Форин полиси": Съкрушително историческо поражение за Орбан, превърнал Унгария в пешка на Русия и проводник на китайскит

Петер Мадяр разпозна умората на избирателите от идеологическите сблъсъци, той ги призова да повярват в една по-човечна Унгария и им предложи надежда за възстановена национална гордост

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени