Лидерът на ГЕРБ- СДС Бойко Борисов подчерта в кулоарите на парламента, че няма да бъдат затваряни енергийни мощности в България - нито мини, нито топлоцентрали. Той заяви обаче, че трябва да бъдат приети законопроектите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.
"За да си вдигнат 1-2 процента на изборите, партиите вътре в зала коментират теми, които нямат никакво значение. Много важни са двете точки в енергетиката днес. Нашите колеги от ПП-ДБ казват, че можем да загубим едни пари. Подписах се пред българските миньори и в този план нито ще се съкращават, нито ще се затварят мините, нито ще се затварят централи. Особено при войната в Украйна дефицитът на ток може да стане огромен и тези централи ще са важни дори и за Европа", обясни лидерът на ГЕРБ.
Борисов коментира и решението от Брюксел за започване на преговори за еврочленство с Албания отделно от Северна Македония. Лидерът препоръча страната ни да бъде умерена по този въпрос и без чувство за отмъщение.
"Днес предстои Външна комисия и ще се обсъди темата за РСМ. Винаги съм казвал, че опитът, който имам на Западните Балкани по разширяването, Берлинския процес, знам как работят нашите партньори - и в Европа, и в Америка, където са ни геостратегическите партньори. От нас се иска търпение, всички институции реагираха. Не трябва да изглеждаме агресивни ние. Тактиката на нашите колеги от Северна Македония е ние да бъдем виновни. Ние имаме Договор за добросъседство, вписан в плана за разширяване, и никой не може да мръдне от него. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента за решението Албания и Република Северна Македония да бъдат разделени по пътя им за членство в ЕС", заяви бившият премиер и председател на външната комисия в 50-то Народно събрание.
"С нищо не нарушихме добрия тон. Казахме за оставка, което е нормално. Искам да уверя българския народ, че всичко, което сме направили в Европейската народна партия, в Европейския съвет, в Европейската комисия - много добре сме чути. Така действат европейските институти. Те не заплашват, те не обиждат".
"Резултатът е, че Албания върви напред - тя прие българското малцинство, а нашите колеги в Северна Македония да понесат или понасят това, което са си сътворили", коментира той.