Драгомир Заков: Дошла е офертата за доставка на вторите 8 самолета F-16 Block 70

Министърът добави, че в момента получената оферта се преглежда

Драгомир Заков
Драгомир Заков Източник: Zonanews

"Дошла е офертата от американска страна за доставка на вторите 8 самолета F-16 Block 70". Това каза пред журналисти министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков след заседанието на парламентарната Комисия по бюджет и финанси. На него министърът коментира, че подписаното изменение и допълнение по договора от 2019 г. не променя стандартните общи условия за доставка на първите осем самолета F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка. 

 

Министърът добави, че в момента получената оферта се преглежда.

"Това е предложение за договор, който трябва да се придвижва към Народното събрание", уточни Заков. Той посочи, че има срокове, които са кратки. До началото на ноември тази година трябва да се отговори на предложението. 

 

"Подписаното изменение и допълнение не променя стандартните общи условия за договора за доставка на самолети F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка, каза още министърът. Заков изтъкна, че не се увеличава стойността на подписания през 2019 г. договор за доставка на самолетите и поддръжката им. "Това, че се преразпределят средствата, не променя крайните стойности по договора", уточни той, цитиран от БТА.

 

По думите му парите нито се увеличават, нито се намаляват. "С предложеното изменение не се намаляват и заложените способности във въоръжената система на самолети F-16 Block 70", допълни министърът в оставка. Според него дори има доста надграждане по някои от елементите, което е в полза на България, без да се повишава цената. Това, което се променя по договора, повишава способностите на самолетите", обясни Заков.

 

От думите на министъра стана ясно, че без одобряване на това допълнение от парламента, изпълнението на проекта не може да продължи.

 

На свое заседание на 6 юли Министерският съвет в оставка одобри договор за Изменение и допълнение №1 (Amendment №1) към международен договор (LOA) BU-D-SAB "Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка" (F-16 Block 70 aircraft and associated support).

 

C решението се предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал.1, т.4 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон този договор. 

 

От МС съобщиха тогава, че след влизане в сила по условията на Закона за международните договори на България, изменението ще даде възможност за оптимизиране на изпълнението на сключения договор за доставка на самолети F-16 Block 70 от страна на САЩ без увеличаване на финансовите задължения за българската държава. 

Още от "Политика"

Премиерът Желязков: Очевидно е, че отиваме на избори, притеснения относно приемането на еврото няма

На въпрос от страна на медиите по темата за замразените руски активи, премиерът Росен Желязков отбеляза, че предстои да се обсъжда как ще изглежда регламентът и акцентира върху необходимата правна сигурност

Прочетете повече прочетете повече

Борисов: ГЕРБ ще подкрепи само удължен бюджет. Последиците ще са тежки и вината за това е на Асен Василев и неговата хул

Няма да има увеличение на учителските и лекарските заплати, над 750 хил. хора с увреждания няма да си получат средствата, над 100 хил. асистенти няма да ги получат, над 400 хил. семейства няма да получат добавки

Прочетете повече прочетете повече

"БСП-ОЛ" след разговорите на "Дондуков" 2: Заставаме зад редовния бюджет, рисково е да влизаме в 2026 г. с удължителен

Няма как този парламент повече да формира какъвто и да е тип правителство - ние не бихме участвали в никакви разговори подобни, заяви Атанас Зафиров

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени