Кабинетът "Желязков" оцеля и след четвъртия вот на недоверие. Вотът беше внесен на 3 юли от "Величие" по тема "Провал в сектор Околна среда и води", като с подписите си го подкрепиха депутатите от "Възраждане" и МЕЧ. В пленарната зала вотът беше отхвърлен с 83 гласа "за", 131 "против" и 0 "въздържали се".
За оставката на правителството гласуваха "Величие", "Въраждане", МЕЧ, АПС и 17 народни представители от ПП-ДБ. Сред гласувалите против вота бяха 64 народни представители от ГЕРБ, 29 от ДПС - НН, 19 от БСП, 15 от ИТН, както и четирима независими депутати.
Малко преди това от "Демократична България" излязоха с позиция, че ще дадат един символичен глас в подкрепа на вота на недоверие.
"Народните представители от "Демократична България" няма да участват в гласуването на вота на недоверие, защото той, както и поредицата от предходни кухи вотове, обслужват управляващите, дават им повече легитимност и им позволяват да се подиграват на опозицията. Нямаме намерение да се нареждаме на руското влакче. Но, за да изразим общата и ясна позиция на парламентарната група на ПП-ДБ, един лидерски глас от "Демократична България" ще бъде даден в подкрепа на вота на недоверие".
Това заяви съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов пред журналисти в Народното събрание, непосредствено преди гласуването на вота на недоверие.
Божанов допълни, че групата на ПП-ДБ е опозиционна и не подкрепя това управление. Така от групата на ПП-ДБ гласовете си за оставката на кабинета дадоха 17 народни представители, като в по-голямата си част това бяха депутати от "Продължаваме промяната", както те обявиха вчера.
Това беше четвъртият неуспешен опит за сваляне на кабинета "Желязков". Предходните три вота на недоверие бяха заради обвинения в провали във външната политика, борбата с корупцията и фискалната политика.