Николай Василев: Обикновено политиците остават в историята не с глупости като "за пети път няма да правим правителство", а с големите решения, големите реформи и цели, които са постигали

Мечтая за прозападно правителство, реформаторско, добави той

Николай Василев
Николай Василев Източник: Zonanews

В днешно време разликите между партиите са сравнително малки, но личната омраза и невъзможност изобщо да седнат на една маса унищожават всичко. Това заяви в студиото на NOVA Николай Василев. Той е икономист, бивш вицепремиер, бивш министър от времето на НДСВ, а по-късно и на тройната коалиция. Василев беше и кандидатурата на ИТН за министър-председател в експертен кабинет.

 

По думите ми политическите формации, които са влезли в тройната коалиция преди години, са били с диаметрално различни виждания, но ги е обединил националният интерес. "Всички смятаме че трябва да има правителство. Тънките сметки в политиката не са полезни. Ако не бяхме направили тройната коалиция нямаше да влезем в ЕС, е да - имаше щета на изборите за НДСВ", припомни той.

 

Бившият вицепремиер изрази надежда да бъде съставен редовен кабинет в рамките на 49-ото НС, като подчерта, че "по-добре е някакво правителство, отколкото никога никакво правителство".

 

"Обикновено политиците остават в историята не с подобни глупости като "за пети път няма да правим правителство", а с големите решения, големите реформи и цели, които са постигали", каза Василев и допълни, че през последните две години никой в чужбина на взема България на сериозно заради политическата криза. Икономистът смята, че всички партии трябва да проявят повече диалогичност, както в този парламент го прави ИТН.

 

"Моята най-голяма надежда е свързана с първия мандат", призна той. "Мечтая за прозападно правителство, реформаторско. Биха могли ГЕРБ да направят с други, като толкова вторите се дърпат, важното е да се сглоби правителство", добави Василев.

 

Николай Василев коментира и бюджета, който служебният кабинет предложи и който предвижда 6.4% дефицит. "Не одобрявам бюджетната политика. Тя се характеризира с едно: Вземаме колкото може, повече дългове. Имаме колкото може, повече дефицити. Раздаваме колкото може, по-големи социални разходи, които финансираме само с кредити и с парите от Плана за възстановяване и устойчивост, който не е за това. Така стреляме, докато в картечницата има патрони. Има ли милиарди за изхарчване, ние ги изхарчваме, без да питаме", каза икономистът.

Още от "Политика"

Андрей Ковачев: Категорично този път има сигнали, че ще бъдат махнати всички пречки за приемането ни в Шенген и по суша

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия

Прочетете повече прочетете повече

ИТН разговаря с БСП за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС

Йорданов коментира критиките, свързани с влизането на Кирилов в "домовата книга": "Нито ние, нито БСП участвахме в тези изключително глупави поправки в Конституцията"

Прочетете повече прочетете повече

След политическите си назначения в КС Радев повторно го сезира за промените в Конституцията, извършени от 49-ото НС

В искането си до Конституционния съд държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени