Румен Радев ще възложи на парламентарната група на "Алианс за права и свободи" да посочи кандидат за премиер

Ако не се постигне съгласие за правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок

Президент на Република България, президентство
Президент на Република България, президентство Източник: Zonanews

Президентът Румен Радев ще възложи днес в 10:00 часа на парламентарната група на "Алианс за права и свободи" да посочи кандидат за министър-председател, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

 

Според Конституцията, след оставката на кабинета, президентът трябва да започне нова процедура по връчване на проучвателни мандати за съставяне на правителство. Съгласно основния закон, след консултации, президентът възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.

 

Ако в седемдневен срок кандидатът не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за премиер. Ако и в този случай не бъде предложен състав на правителство, отново в едноседмичен срок, президентът възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за премиер.

 

Ако не се постигне съгласие за правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. 

Още от "Политика"

НСИ: Инфлацията у нас се забавя, но усещането на хората за поскъпване остава силно

Според зам.-председателя на НСИ най-сериозно поскъпване през последните две години и половина се наблюдава при ресторантите, хотелите и услугите, свързани с настаняване

Прочетете повече прочетете повече

Междуинституционална проверка констатира, че няма разлив на гориво смазочни материали или нефт от плавателни съдове, зак

В публичното пространство вчера беше разпространена информация за наличие на мазут (около Поморие и Сарафово) вследствие на нефтен...

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени