"Губим драматично време да се състави редовно правителство в 51-вото Народно събрание. След четири години безплодие на политическата система, сме жертва на перманентен популизъм. Живеем в черупка, а това е опасно за демокрацията. Светът е динамичен, минаваме през дигитална и зелена трансформации, идва нова икономическа политика на ЕС за индустриализация и повишена конкурентоспособност. В същото време ние уж се стремим се към Еврозоната, но получаваме бюджет с надути и неизпълними приходи и с 20 млрд. лв. повече разходи".
"Естествената коалиция от гледна точка на позициите на партиите е между ГЕРБ и ПП-ДБ. Странно, двете политически сили, които най-много искат избори са ПП и ДПС – Ново начало. Бих искал да кажа на ПП, че с тяхната безкомпромисност засилват допълнително ДПС – Ново начало, които на следващи предсрочни избори ще имат по-добър резултат. Освен това, те бъркат своята роля – вече не са симпатичните момчета от площадите през 2020 – 2021 г. Бяха в управление с ГЕРБ и направиха конституционно мнозинство с ДПС, трябва да са реалисти."
Така Сергей Станишев отговори на въпрос за текущите преговори при участието си в сутрешния блок на bTV. Попитан за включването на неговата партия в управлението, той коментира, че "за БСП това е много голям риск. Важно е да има редовно правителство и политиците трябва да поемат своята отговорност в разписано коалиционно споразумение. В него е необходимо ясно да се посочи какво постига всяка от партиите за своите избиратели. По теми като Украйна и Белене ние сме на диаметрално различни позиции. Въпросът не е само в консумирането на властта. За това има много кандидати. А кой каква политика предлага. Като правило в една коалиция малките партньори плащат много по-висока цена, за БСП този път тя може да е фатална".
"За съжаление изборът на Наталия Киселова не е резултат от силата на БСП, а от нейната слабост и от ситуацията, в която се намират останалите партии. Това като че ли беше подсладителят, захарчето за участието на левицата в преговорите."
Помолен да коментира предстоящата лидерска битка в партията, Станишев посочи, че "броят кандидати показва, че БСП е в тежка криза и има липса на критерии. Много е важно конгресът и номинираните да отговорят на няколко важни въпроса. Първо, защо стигнахме до тук – ще се направи ли адекватен анализ на резултатите от изборите или просто ще се продължи без Нинова, но с нейния маниер на замитане на проблемите под килима? Второ, какво е бъдещето на БСП – на партия, която се интересува от хората и иска отново да спечели доверието им? Трето, как и с кого ще го постигне – имат ли кандидатите необходимия капацитет? Четвърто, плуваме в словесен миш-маш, думите се обезцениха, включително и в БСП. Как да повярваме на номинираните? Помним, че на конгреса през 2016 г. Нинова обеща обединение на всички, работа със структурите, телевизия. Къде е сега всичко това? И най-вече в какво се превърна БСП?"
На въпрос защо точно сега дойде вестта за присъединяването на България към Шенген Станишев отговори: "Дойде му времето! Страната ни отдавна изпълнява критериите и беше несправедливо дискриминирана. Загубата за икономиката ни е огромна – всяка година от последните тринадесет губим по 1.5 млрд. лв. Членството ни е резултат на обединените усилия на много хора през годините – аз самият внесох доклад през 2018 г., на базата на който ЕП прие с огромно мнозинство резолюция към Европейския съвет в подкрепа на присъединяването ни. В последните месеци не можем да отречем и голямата роля на Румъния в този процес."
"Ключово е да влезем максимално бързо и в Еврозоната. Това не са само икономически въпроси – България трябва да е в ядрото на ЕС. За съжаление с параметрите на предложения бюджет като че ли се отдалечаваме от тази цел. Ето защо е толкова важно да има редовно правителство."
"Гласуването на споразумението с Украйна щеше да се отрази на участието на БСП в преговорите. Нека гледаме голямата картина – с влизането на Тръмп в Белия дом, САЩ ще имат лидерска роля в търсенето на мир между Русия и Украйна. Така Европа може да бъде отстранена от този процес, а е в неин интерес като проект на мира да търси мирно решение за война на Стария континент. Не просто спиране на огъня – загиналите и пострадалите са над 1 млн. души от двете страни. А трайно стабилизиране на ситуацията".