Велизар Шаламанов: Българските власти не реагираха навреме на руския ултиматум

Москва преследва поне три цели

Велизар Шаламанов
Велизар Шаламанов Източник: БНТ

Забавянето по реакцията изявлението на Външното министерство на Русия натовските войски да се изтеглят от България и Румъния издава, че новата власт не е добре организирана да взема бързи и точни решения. Това заяви бившият служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов пред БНТ във връзка с напрежението НАТО-Русия от последната седмица, провокацията на Кремъл към България и Румъния и реакцията на българските власти по тази провокация.

 

Според Шаламанов провокациите ще продължат и ще бъдат фокусирани върху страната ни, тъй като се е откроила като слаб елемент в Алианса. "Всички действия от страна на НАТО са отговор на окупирането, свръхмилитаризацията на Крим и развръщане на нови системи, които целят възпиране на свободата на движение на военни подразделения на територията на страни от НАТО. Така че какво повече може да направи Русия ми е трудно да определя. Те имат доста голяма концентрация на въоръжени сили. По-нататъшна военна конфронтация няма да доведе до резултат. По-важно е това, което Съединените щати и НАТО ще отговорят на Русия с план за деескалация. И този план ще промени ситуацията", обясни Шаламанов.

 

"Москва преследва поне три цели. Международната общност настоява Москва да се изтегли от окупираните територии в Молдова, Грузия и Украйна и с тези ултиматуми се стреми да замаже този проблем и да създаде друг проблем, в който да има инициативата. На второ място целта е да създаде разединение в страните от Вашингтонския договор в ЕС и след дипломатическите стъпки е преценено, че най-уязвима е България. Особено поставена в пакет с Румъния, тъй като в Румъния има много сили на НАТО. България практически няма структури на Алианса поради нашата политика, но този ултиматум определено създава напрежение у нас".

 

Рисковете за България от напрежението в Украйна, по думите му, са преди всичко икономически. Такова напрежение ще доведе до проблеми в икономическите операции в региона. Друг риск според него е, че не можем да разчитаме на руския военно-промишлен комплекс да поддържа бойната готовност и способностите на българската армия като част от НАТО.

 

По-нататъшна военна конфронтация няма да доведе до резултат, а по-важното е САЩ и НАТО какво ще отговарят с плана за деескалацията, който ще промени ситуацията, очаква Шаламанов. Според него рисковете са, че вместо по време на разговорите в Мадрид, световните лидери да се фокусират върху новите технологии, една голяма част от консултациите ще бъдат насочени върху това как да се овладее текущата криза, създадена от Русия.

 

Той изтъкна, че политическият знак е най-важен и е знак на солидарност и интегритет. Всяко действие срещу въздушното пространство на НАТО се засича и се управлява централно, каза още Шаламанов.

Още от "Политика"

От днес България официално е в предизборна кампания

В изборите за НС ще участват 32 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 11 коалиции, а в изборите за ЕП ще участват 31 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 10 коалиции

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени