Йордан Цонев към Радев: Най-логично е да бъде подкрепен мандата на победителя

Хората категорично не искат нови избори, искат политическият процес да се стабилизира, да има редовен кабинет, който да решава проблемите, а те са много

Йордан Цонев
Йордан Цонев Източник: Zonanews

 Втората по численост парламентарна сила ДПС отиде на консултациите, свикани от президента Румен Радев. По-рано през деня с държавния глава консултации проведоха от ПГ на ГЕРБ-СДС.

 

Държавният глава посочи пред представителите на ДПС, че от перспективата на втора политическа сила вторият мандат отива при тях задължително. Той попита дали имат идея как да се случи това и имат ли устойчива формула за осъществяването.

 

"Болшинството българи не излязоха да гласуват. Направихте ли изводи във вашата политическа сила за този проблем, тъй като впоследствие това влияе на легитимността на изборния процес", посочи Радев.

 

Йордан Цонев от ДПС изтъкна, че ниската избирателна активност категорично говори за нарушаване на доверието към политическите субекти. "Това не е ново, това е процес, който се случва особено силно в последните 3-4 години. В страната политическите в последните години отдалечават от дневния ред на хората и институциите, респективно и проблемите, които трябва да се решава", посочи още той.

 

"Едновременно с това нашият прочит включва и друго - хората категорично не искат нови избори, искат политическият процес да се стабилизира, да има редовен кабинет, който да решава проблемите, а те са много. Решението им категорично минава през пълен или близо пълния мандат, за да може в перспектива да се решават нещата", посочи той.

 

"ДПС съзнава отговорността за съзнаване на нуждата на кабинет, въпросът е дали и как го разбират другите политически сили", посочи той и допълни, че най-нормалното и логично е е да се подкрепи мандата на победителя, тъй като това е волята на българския народ.

 

"Още повече, че заявката на по-малките партии да сглобят кабинет с техен мандат не кореспондира с това, че този мандат пак ще е подкрепен от първите две политически сили и ще зависят от мнозинството. Аз не виждам нищо друго освен това политическо его", изтъкна още той.

 

Според Цонев, държавният глава може да бъде медиатор в тези процеси, като може да се опита да убеди другите партии да се излезе от тази ситуация и да не се стига до нови избори. 

Още от "Политика"

България осъди "безотговорните руски действия" срещу европейската сигурност

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте съобщи в пост в социалните мрежи, че е разговарял с румънските власти заради снощния инцидент с руски дрон и е потвърдил, че алиансът е в готовност да защити всяка педя от своята територия

Прочетете повече прочетете повече

Радев: НАТО трябва да инвестира сериозно в собствените си способности на основата на работеща стратегия

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изтъкна значението на България като важен съюзник в Черноморския регион и отбеляза приноса на страната ни за укрепването на колективната отбрана на НАТО

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени