По договор с ЦИК фирмата производител на машините за гласуване Смартматик до 30 септември трябва да започне обучение на специалисти-разработчици. ЦИК вече е сключила граждански договори с осем външни IT специалисти, предстои да подпише и с още четирима. След уроците компютърджиите ще имат пълен достъп да кода на машините и ще могат да модифицират програмите. Експерти по изборите коментираха, че това създава предпоставки за манипулиране на вота, коментира "Труд".
Очевидно, ситуацията с контрола върху сорс кода продължава да се развива. Не се знае кой освен експертите на "Смартматик" ще има достъп до изходния код, а в ЦИК цари пълен хаос. Според обществената поръчка за доставка на още 1600 машини, обявена от ЦИК на 17 септември, след уроците компютърджиите трябва да имат трето ниво, т. е. да могат "автономно да управляват и да модифицират софтуера за всякакъв вид избори без намеса на доставчика и производителя".
"Труд" научи, че по разпореждане на ЦИК през май месец на един такъв външен експерт, работещ по граждански договор от фирмата доставчик на машините "Сиела норма" са предоставили цялото ноу-хау. Става въпрос за Атанас Шарков, който се оказа активист на "Да, България" и съветник на служебния премиер Стефан Янев. Той бе нает от ЦИК като консултант за машините. Гражданският му договор беше прекратен набързо през юни, а от ГЕРБ изразиха съмнения за негова намеса в изборния процес.
От месец февруари ЦИК притежават кода на машините, са уверили от "Сиела". Целта на комисията е да не зависи нито от производителя на машините, нито от доставчика им. Там обаче липсва капацитет, тъй като нито един от членовете не е IT специалист, такива няма и в администрацията на комисията.
Шефката на ЦИК Камелия Нейкова е обяснила пред изданието нещо по-различно от написаното в обществената поръчка. Тя е казала, че външните специалисти всъщност се подготвят за обучители, на други IT специалисти, които в бъдеще ще бъдат назначени на трудови договори в ЦИК.
Членове на комисията разкриха, че има щатни 4 бройки в ЦИК за такива специалисти, но никой не иска да поеме отговорност за технологични и други проблеми около машинното гласуване срещу 1500 лв. месечно. Не е ясно и как ще ги намерят занапред, а дотогава ще се наложи специалистите на граждански договори да "модифицират програмите и кода".
"Вчера четох в "Труд" една статия, в която ме цитират за ЦИК, за изборите. Защо не приеха да се броят квитанциите от машините. Как ще разберем дали това е така, как ще разберем дали нашите гласове са преброени правилно? И сега изведнъж си назначили четири човека - никой не знае какви са - които ще преписват кодове, ще правят флашките, ще си играят с тях", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в Пловдив вчера.
"Кой ще ги наблюдава? Бойко Рашков? Аз не му вярвам. И на Радев не вярвам", заяви Борисов. Поне направете с интернет 24 часа да наблюдаваме как се движат тези флашки", призова бившият премиер.
"Назначават си съветника на Стефан Янев там и той си взима още четири души. И все едно това сме ние тук, а вие сте комисиите (посочва колегите си от ръководството на ГЕРБ и активистите на партията в залата, бел. ред.) и ни носите една торба с флашки и ние почваме да ги каращисваме", сравни лидерът на ГЕРБ.
"Сещате ли се защо ГЕРБ беше първа в България, а в чужбина 0,8% три дни ги броиха", припомни Борисов. "Докато на машинката - флашката - да ни нагласят гласовете", заяви той.
"Що не ми опонират? Що не променихме това? Да кажат: да, така е. Няма - мълчанието на агнетата", подчерта Борисов.
"Един репортер с един депутат, където беше носил от колата до залата един чувал с бюлетини... в един чувал бюлетини има една стотна от една флашка", посочи лидерът на ГЕРБ. "А флашките как ще размятат... Къде е тази съкровена мечта за честни избори? В ръцете на Радев и Бойко Рашков", добави Бойко Борисов.